Mit tehet a Dolgok Internete Afrikáért?

Mit tehet a Dolgok Internete Afrikáért?

Mit tehet a Dolgok Internete Afrikáért?

közszolgáltatás

3 perc

A digitalizációnak, vagyis a hétköznapi használati tárgyak és készülékek világhálón keresztül történő csatlakoztatásának köszönhetően az afrikai kontinensen jelentősen javulhatna az egészségügyi ellátás színvonala, az energiaszolgáltatás, és felpöröghetne a GDP bővülése.

A Cape Town-ban tegnap megkezdődött három napos Afrikai Világgazdasági Fórumon a résztvevők egyik legfontosabb beszédtémája minden bizonnyal az lesz, hogy milyen hatást gyakorol a technológiai haladás a kontinens társadalmi és gazdasági fejlődésére. Az afrikai országoknak a csúcstalálkozón megjelenő politikai és gazdasági vezetői továbbá kétségkívül részletesen egyeztetik majd, hogy milyen beruházásokra van még szükség ahhoz, hogy a napjainkban zajló innovációs forradalom előnyeit még jobban ki lehessen aknázni.

A kontinens növekedésben és teljesítményben egyaránt maga mögé utasítja a világ számos más régióját. Afrika emellett egy teljesen új úton jár, hogy javítsa a lakosság életszínvonalát és kilátásait, azzal, hogy átalakítja az egészségügyi és oktatási rendszert, új munkahelyeket hoz létre, valamint megteremti a társadalmi stabilitást. A szakértők szerint valamennyi hasonló törekvés középpontjában a digitális átalakulásnak, illetve a megfelelő edukációnak kell állnia.  

A digitalizációhoz – tehát mikor hétköznapi használati tárgyakat és készülékeket csatlakoztatnak a világhálóra, amelyek eddig még nem kapcsolódtak egymáshoz – nagy sebességű, magas minőségű, és megbízható sávszélességre van szükség, legyen szó akár vezetékes, akár vezeték nélküli internetről. Jelenleg a növekedés előmozdításának talán az egyik legjobb módja, amikor városokat, közösségeket, vállalatokat, vagy akár országokat kapcsolnak össze az egész világot behálózó interneten keresztül (Internet of Everything: IoE). Ez ugyanis elősegítheti az új munkahelyek létrejöttét, több ember számára biztosíthatja az oktatást, javítja a lakók egészségi állapotát és jólétét, ráadásul az innovációnak is lökést ad.

Biztonsági rések az okosvárosokban >>Egy olyan digitalizált országban, ahol maradéktalanul kihasználják a Mindenek Internetének előnyeit, ahol a mindennapi tárgyak és készülékek összeköttetésben állnak egymással a világhálón keresztül, jelentős mennyiségű energiát lehet úgy megspórolni, hogy olyan utcai lámpákat helyeznek működésbe, amelyeket több intelligens szenzorral is elláttak. A világítótestek az érzékelőknek köszönhetően annak megfelelően tompíthatnák és erősíthetnék fényeiket, hogy a környékükön van-e mozgás. Egy hasonló fejlesztés rendkívül pozitív hatással járna például az afrikai kontinens Szaharától délre eső területein, ahol nagyon gyakoriak, szinte a mindennapok részét képezik az áramkimaradások.

Az egészségügy fejlődésének innovatív útjai >>A digitális úton egymáshoz kapcsolódó készülékek javíthatnák az egészségügyi ellátás színvonalát is azáltal, hogy a vidéken élő, krónikus betegséggel küszködő betegeket összekötnék az orvosokkal. A pácienseknek így nem is kéne kitenniük a lábukat otthonról ahhoz, hogy megvizsgáltassák magukat egy szakemberrel, a doktorok az intelligens eszközök segítségével akár távolról is fel tudnák állítani a diagnózist. Mindemellett a megfelelő képzést és oktatást olyan közösségekben is tudnák biztosítani, amelyek eddig elszigeteltek voltak. A tanároknak az okos, egymáshoz kapcsolódó készülékeknek köszönhetően így nem kellene több száz kilométert megtenniük azért, hogy oktassák a diákokat. Manapság - és a jövőben még inkább - az oktatás online úton, tehát irodalmi nyelven fogalmazva egyetlen gombnyomásra elérhető lesz.

Azok a tényezők, amelyek elsődleges fontosságúvá teszik a digitalizációra épülő fejlesztéseket, teljesen nyilvánvalóak, emiatt életbevágó jelentősége van annak, hogy Afrikában is felgyorsuljon a digitális átállás folyamata – a kontinensen ma ugyanis csupán a háztartások 26 százaléka rendelkezik internet kapcsolattal. A kontinensnek ugyanakkor van egy hatalmas előnye is. A városok jelentős része ugyanis nem roppan össze az infrastruktúra javítási és karbantartási költségeitől, amely sok fejlettebb országban visszavetette a technológiai haladást. Ez lehetővé teszi számukra, hogy lekörözzék nemzetközi versenytársaikat.

Rengeteg afrikai városban például a vezetékes telefonos hálózat kiépítése helyett azonnal a mobil, illetve vezeték nélküli internetet vezették be. Napjainkban már Afrikában növekszik a leggyorsabban a mobileszközök használatának aránya, a várakozások szerint 2017-re elérheti akár a 97 százalékot is. A mobilkészülékek elterjedése az egyik kulcsfontosságú feltétele annak, hogy gyorsuljon a gazdasági növekedés és bővüljön a GDP. Az előrejelzések szerint öt év múlva az afrikai kontinensen dolgozók fele 25 év alatt lesz. Ez rendkívül jó lehetőséget teremt az állami és a magánszférában is, hogy a vállalatok új munkahelyeket teremtsenek az új generáció számára.  

Ezek a tényezők együttesen hozzájárultak ahhoz, hogy a Cisco felhívja az afrikai vezetők figyelmét a Világgazdasági Fórumon a technológiai fejlesztések, illetve az új beruházások fontosságára, melyeknek köszönhetően kiépülhetne egy olyan szélessávú hálózat, mely alapját képezheti a digitális megújulásnak. A kontinens fejlődésének kulcsa a kormányok kezében van; kizárólag a politikusok tudják úgy alakítani a szabályokat és előírásokat, hogy segítsék a digitális képzettség megszerzését a lakosság számára, és kiépülhessen a megfelelő infrastruktúra.

Forrás: World Economic Forum