Hogyan vezethet a kiégés függőség kialakulásához?

Kapcsolódó cikkek

Hogyan vezethet a kiégés függőség kialakulásához?

Hogyan vezethet a kiégés függőség kialakulásához?

Üzleti Hírek

2 perc

Nincs mit szépíteni, a modern ember egy versengő társadalomban él. Már kisiskolás korban kezdődnek az elvárások és a teljesítmény hajszolása, ami végigkíséri az egész felnőtt életünket is.

Hisz mindenki jobban fizető állást, sikeresebb karriert, boldogabb párkapcsolatot, nagyobb vagyont, irigylésre méltóbb életet akar, mint mások. Ennek oltárán pedig hajlandó feláldozni a lelki békéjét is. Ám mindez odáig fajulhat, hogy az illető végül túlterhelődik, és ott találja magát a Swan Lake Központ kiégést kezelő terápiáján. Ez viszont a jobbik eset, hiszen a kezelés lehetőséget ad az újrakezdésre.

Átmeneti megkönnyebbülés

Az állandó hajtás rendkívül megterhelő testnek és léleknek egyaránt. Ha mindig csak pörgünk, soha semmire nem mondunk nemet, és nem tanulunk meg lazítani, annak nagyon könnyen kiégés lehet a vége. A kiégett ember pedig kiábrándult, már nem talál örömet a munkájában, az életében. Ugyanakkor nagyon is vágyik a boldog pillanatokra, és könnyen lehet, hogy mindezt alkohollal vagy kábítószerrel próbálja megszerezni. Hiszen néhány pohár ital vagy egy füves cigi után máris sokkal szebbnek látja a világot, a felgyülemlett stressz hirtelen elillan, minden olyan könnyűnek és örömtelinek tűnik.

Persze amint a szer hatása elmúlik, a problémák újra jelentkeznek, a legtöbben pedig pontosan itt esnek bele a csapdába: ahelyett, hogy azon kezdenének el dolgozni, hogy változtassanak az életvitelükön, inkább újra az ital vagy a drog után nyúlnak. Hiszen az előbbi egy kemény munka, lassú folyamat, ami csak hosszabb távon jár eredménnyel, ellenben az élvezeti szerek azonnal megkönnyebbülést nyújtanak. Hisz sokkal egyszerűbb ismét berúgni, mint felkeresni mondjuk egy pszichológust, nem igaz?

Feszültségoldás alkohollal

Szeszes italokat az emberek az ősidők óta fogyasztanak, az ünnepi alkalmak el sem képzelhetőek nélküle. Emiatt az italhoz automatikusan az ünneplést, a jókedvet, a mulatozást társítjuk. A tizenévesek körében az számít menőnek, aki minél jobban leissza magát a hétvégi buliban, sokan fogadásokat is kötnek, hogy ki tud több alkoholt elfogyasztani, aki pedig nem akar részt venni az efféle “mókában,” azt kiközösítik a többiek. 

De sok felnőttnél is megfigyelhető, hogy egy-egy stresszes munkanap után némi itallal oldja a feszültséget, míg valaki el sem tudja képzelni a reggeleit a “napindító feles” nélkül. Ám az koránt sincs rendben, ha valaki nem tudja átvészelni a napot anélkül, hogy ne fogyasztana alkoholt.

Mit tehetünk, ha valakin a kiégés jeleit tapasztaljuk?

Sokan azért nem segítenek bajban lévő embertársaikon, mert nem akarnak beleavatkozni mások életébe. Ez olykor jogos is, ám ha például egy kollégánk gyanúsan kezd viselkedni, akkor ne hagyjuk figyelmen kívül.

Ha például egyre fásultabban végzi a munkáját, romlik a teljesítménye, jól láthatóan feszült, akkor lehet, hogy már a kiégés határán táncol. Innen nagyon könnyű beleesni a alkohol-, gyógyszer- vagy drogfüggőségbe. Ilyenkor fontos, hogy ne hunyjunk szemet, hanem beszélgessünk vele arról, hogy van, és nyitottan hallgassuk meg, mi nyomja a szívét. Amikor valaki tényleg kíváncsi arra, mi van velünk, már elindul a gyógyulás…