Mit várhat az összekapcsolt világtól?

Mit várhat az összekapcsolt világtól?

Mit várhat az összekapcsolt világtól?

még több IoT

2 perc

A gépek közötti kommunikáció (M2M) és a világhálóra kapcsolt eszközök (IoT) felfutásának lehetünk szemtanúi. Az M2M Zóna oldalán is rengeteg fejlesztést bemutattunk már, amelyek hatékonyabbá tehetik a cégek, felhasználók életét. Most folytatjuk a sort.

Smart city

A „felokosított világ” szerves részét jelentik az okosvárosok, amelyek többi között a közbiztonság és a közlekedés szempontjából is új lehetőségeket tartogatnak a városvezetőknek, az ott lakóknak és a turistáknak is. Világszerte egyre több példát találhatunk smart city megoldásokra.

A cikk első részét itt olvashatja el. >>Boston például azzal kísérletezik, hogy a köztereket és a helyi infrastruktúrát vezeték nélküli hálózattal lássa el. A városvezetők arra számítanak, hogy ha érzékelőkkel szerelik fel a szemeteseket és a parkolóórákat, akkor több tízezer dollárral tudják lefaragni költségeiket, és az autósok is sokkal egyszerűbben találhatnak szabad helyeket az utcákon cirkálva.

Szöulban annak a módját keresik, hogy miként szüntessék meg a forgalmi torlódást és takarítsanak meg jelentős mennyiségű energiát. A célok elérésében segít, hogy több ezernyi szenzort helyeznek el városszerte.

Intelligens mezőgazdaság

Az agrárszektor szintén gyökeresen átalakuláson megy keresztül a machine-to-machine technológiáknak köszönhetően, jó példák erre az intelligens traktorok és munkagépek. Emellett a gazdálkodók érzékelők segítségével is nyomon követhetik, hogy mikor milyen földmunkának van itt az ideje. De az állatállományról is még több mindent megtudhatnak, például távolról is figyelhetik az állatokat. Mindez akár több ezer négyzetméter alapterületű farmok esetében is igaz, sőt az adatok valós időben érkeznek a gazdálkodókhoz.

Ipari lehetőségek

Hasonló a helyzet a nehéziparban is; a felszerelt szenzorok jelentősen javítják a termelékenységet, és segíthetnek a munkahelyi balesetek megelőzésében. Ha valaki esetleg megkérdőjelezi a gépek közötti kommunikáció jelentőségét, akkor érdemes körülnéznie a bányászat vagy az olajfinomítás területén, ahol számos intelligens fejlesztés ment végbe az utóbbi időben. 

e-Health

Ez már nem sci-fi: új világ jöhet az orvoslásbanA legérdekesebb azonban az úgynevezett „Testek Internetének” (IoB – Internet of Bodies) felívelése lehet. Napjainkban úgy tekintünk a viselhető kiegészítőkre – legyen szó okosórákról vagy sportolásnál viselt készülékekről –, mint fogyasztói árucikkekre. De arról sem szabad elfeledkezni, hogy ezek az eszközök hasznos, valós idejű adatokat szolgáltatnak az egészségügyi szakembereknek. A kórházakban és ellátókban elhelyezett szenzorok nagyságrendekkel csökkentik a szolgáltatások költségeit is.

Az eddiginél kisebb, okosabb, árban egyre inkább elérhető és hosszabb élettartammal bíró érzékelők kerülnek a piacra, ez pedig lehetővé teszi, hogy alapvető egészségügyi paramétereket kövessünk nyomon és ellenőrizzünk – akár otthoni környezetben is.

Vegyük például azt a lenyelhető szenzort, amely elárulja az orvosnak, hogy a beteg bevette-e a gyógyszerét, illetve a fizikai állapotról is ad információt a szakembereknek. Vagy akár azok az intelligens készülékek is megemlíthetőek, amelyek később felválthatják az ujjak végére csíptethető, vércukorszint-mérő eszközöket. Ebben a szektorban ezek még csak az összekapcsolt eszközök világának előhírnökei, de jól mutatják, hogy az innovatív technológiák mekkora szerepet játszhatnak az emberek biztonsága és egészsége szempontjából.

Narbeh Derhacobian, az Adesto Technologies elnök-vezérigazgatója összegzésében hozzátette: nincs azzal semmi baj, ha vannak, akik megkérdőjelezik a Dolgok Internetéhez kapcsolódó egyes készülékek gyakorlati hasznát. El kell ugyanis dönteni, hogy melyik termékek kínálnak kézzel fogható előnyöket, és javítják az életminőséget megfizethető áron, és melyek azok, amelyek egyszerűen csak divatosak. De nem szabad pusztán néhány hóbortos ötlet miatt a szőnyeg alá söpörni az IoT jelentőségét. A technológiai hullám ugyanis még csak most hömpölyög végig a világon, és hihetetlen lehetőségek rejlenek abban, hogy érzékelők és okoseszközök gyűjtik és elemzik világszerte az adatokat.

Forrás: Venture Beat