Nagy a verseny az okosvárosok között

Nagy a verseny az okosvárosok között

Nagy a verseny az okosvárosok között

közszolgáltatás

2 perc

A cél az életszínvonal javítása és az „elvárosiasodás” káros hatásainak csökkentése.

Az intelligens településekhez kapcsolódó elképzelések számos formát ölthetnek: van, ahol a szállítmányozás áll a középpontban, míg máshol legfőképpen hulladékgazdálkodási, lakhatási vagy a közösségi létesítményekhez kapcsolódó kérdésekkel foglalkoznak. Egy valami viszont mindenhol közös: az energia – állítja Ricky Cooper, a Digital Realty nevű adatközpont alelnöke.

Környezetkímélő megoldások

Egy okosvárosnak mindenekelőtt energiahatékonyan kell működnie, tehát minél több „zöld” megoldást kell alkalmaznia és minimalizálnia kell energiafelhasználását. Mindezt az Európai Unió is ösztönözni kívánja, ennek érdekében hozták létre a kifejezetten smart city-kre vonatkozó Európai Innovációs Partnerséget (EIP). A cél, hogy 2020-ig a nagyvárosok megvalósíthassák „intelligens és zöld” célkitűzéseiket.

Okosvillanyórákkal spórolnak a bécsiek

Bécsben például a városi tanács is ösztönzi a közösségi finanszírozású napelemeket. A lakosok egy előre meghatározott bérleti díjért külön napelemeket vásárolhatnak, és csak a fogyasztási különbözetet kell kifizetniük a szolgáltatónak. A város célja, hogy 2030-ra az energiaellátás felét megújuló forrásokból szerezzék.

Barcelona sem tétlenkedik, jelentős összegeket fektetnek a szállítmányozástól kezdve a tömegközlekedésen át a fizetési rendszerek és az egészségügyi szolgáltatások megújításáig. A terv része az elektromos járművekre történő átállás is: elektromos taxikat és buszokat vásárolnak, a személyautókat pedig 300 ingyenes, nyilvános töltési pont telepítésével segítik.

Londonban olyan módszerek kidolgozására törekednek, melyek képesek megbirkózni az elkövetkezendő évtizedben várható egymilliós lakosságszám-növekedéssel, a hőenergiát például földalatti tárnák és állomások segítségével hasznosítanák újra.

Rendszerszintű gondolkodás

Az okosvárosok sikerének kulcsa a többi között az egymáshoz csatlakoztatott rendszerekben és a begyűjtött tömeges adatok megfelelő feldolgozásában rejlik. Az így nyert információk révén ugyanis az új beruházásokat, intézkedéseket úgy lehet megvalósítani, hogy azok nagyobb mértékben legyenek pozitív hatással a városlakók mindennapjaira.

Fontos az is, hogy az eltérő szenzoros hálózatok és ellenőrző rendszerek a begyűjtött adatok megosztásával képesek legyenek összhangban működni egymással, valamint nem elhanyagolható az információk megfelelő védelme és biztonságos tárolása sem.

A fentiekből is látszik, hogy az erre a célra kialakított adatközpontok az intelligens települések központ elemei lesznek, az „okos” elképzelések sok más mellett ezek segítségével válhatnak valósággá.

Forrás: M2M Now