Új üzleti modellek az IoT korában

Új üzleti modellek az IoT korában

Új üzleti modellek az IoT korában

gyártás

3 perc

Aki sokat olvas az IoT és a technológia témakörében, valószínűleg sokszor találkozott már a szolgáltatott szoftver (Software-as-a-Service) kifejezéssel. De mi is az SaaS pontosan, és milyen előnyei lehetnek a szolgáltatott platformoknak és infrastruktúrának?

Minden a felhőben

A ma elérhető internetsebességnek és infokommunikációs megoldásoknak köszönhetően megéri egyre több mindent a felhőben tárolni a cégek saját fizikai szerverei helyett. A szolgáltatott szoftverek tehát gyakorlatilag olyan interneten keresztül elérhető programok, melyeket a felhasználók regisztráció után fix havidíj ellenében (vagy akár ingyenesen) használhatják, illetve azokhoz bármilyen bármilyen számítógépről, okoseszközről hozzáférhetnek. Ilyen például a Google Drive irodai alkalmazásai, a Microsoft Office vagy néhány éve már az Adobe programcsalád is.

A PaaS (Platform-as-a-Service) ezzel szemben a fejlesztőknek biztosít platformot, ahol megtervezhetik és  futtathatják kódsoraikat, egy előre megtervezett rendszer keretein belül. A szolgáltatott infrastruktúra (IaaS, Infrastructure-as-a-Service) még egy szinttel mélyebbre megy, és egy teljesen szabadon használható virtuális infrastruktúrát is biztosít a programozóknak, akik bármilyen virtuális gépet felépíthetnek a felhőkörnyezetben, hogy azon tetszőleges szoftvereket írjanak.

A Dolgok Internete (Internet of Things) szempontjából az utóbbi két megoldás elsősorban az IoT-alkalmazások fejlesztése során szükségesek, hiszen így a fejlesztők ahelyett, hogy az infrastruktúra problémáit oldanák meg, az igényes szoftverre fókuszálhatnak. A szolgáltatott szoftver arra is jó példa, hogy milyen formában találkozhatnak a végfelhasználók a kidolgozott programokkal.

Példák a világból

A fejlesztőket segítő megoldásokra jó példák az úgynevezett IoT-platformok, mint például a Microsoft Azure IoT, az Amazon Web Services IoT vagy a Google IoT. Ezek a rendszerek a hagyományos infrastruktúrán és platformon túl az eszközök kezelésére is lehetőséget biztosítanak, és képesek hatalmas mennyiségű adatot tárolni és feldolgozni. Így ideálisak lehetnek azok számára, aki okosfejlesztésekben gondolkodnak.

Már az oldalunkon is többször beszámoltunk különböző SaaS-alapú IoT-megoldásokról. Így például érdemes itt is megemlíteni az Itron legújabb okosváros-projektjét, ahol a települések energiamenedzsmentjét biztosítanák ilyen módon. A városok számára ideális lehet egy ilyen konstrukció. Ennek egyik oka, hogy olcsóbb, hiszen nem kell saját szoftveres megoldást fejleszteni a településen generált hatalmas adatmennyiség kezelésére. Másrészt mégis egyéni igényekre szabható a szolgáltatás, hiszen az SaaS tetszőlegesen skálázható.

Látszik tehát, hogy a felhőszolgáltatások teljesen átalakították az üzleti és működési modelleket, ami számtalan új lehetőségeket hoz magával, és kihat a fejlesztők munkájára, valamint a végfelhasználóknak biztosítható szolgáltatásokra is.

Forrás: Lattice Research