A vezeték nélküli töltés lehet a jövő

A vezeték nélküli töltés lehet a jövő

A vezeték nélküli töltés lehet a jövő

energia

2 perc

A vezeték nélküli energiaellátás bevezetésével és általános elterjedésével az okoseszközök még inkább megváltoztathatnák a mindennapi életet.

A Dolgok Internete technológiája már napjainkban is rendelkezésre áll, az okoskészülékek többnyire elegánsak, és illeszkednek bármilyen lakás, felhasználó stílusához, de megbízható, állandó áramforrás nélkül még nem képesek megfelelően működni. A legtöbb ilyen eszköz a töltéshez mobil energiaforrást és független elektromos hálózatot igényel. További hátrány, hogy eddig nem történt igazi áttörés az akkumulátor kapacitásának növelésében. A TechCrunch összefoglalója szerint a megoldás az eszközök töltésére a vezeték nélküli energiafelvétel lehet.

Áram a levegőből

Jelenleg négy vezeték nélküli energiafelvételi lehetőség létezik: a mágneses rezonancia, a lézer, az ultrahang/ultrahullám és rádiófrekvencia. A mágneseken alapuló megoldások (mint például a néhány modern okostelefonban is jelen lévő technológia) azonban nem kínál igazi vezeték nélküli töltést: az eszközöknek még mindig érintkezni kell a töltővel, hogy áramot kapjanak. A többi módszer segítségével viszont valóban nagyobb távolságból is elvileg megoldható lenne a készülékek energiaellátása.

A lézeralapú vezeték nélküli energiaátvitel vitathatatlanul a legerősebb a három wireless lehetőség közül. Számos cég kínál ilyen szolgáltatást, így a Wi-Charge és LaserMotive – ez utóbbi cég a NASA-val működik együtt. Jelentős hiányosságai miatt ugyanakkor ez a lehetőség a legkevésbé járható út a fogyasztók számára, több okból is. Egyrészt a készülék töltésénél nem szakadhat meg a lézervonal, másrészt a lézersugár sérülést okozhat az emberben, a háziállatokban, vagy kárt tud okozni az útvonalába kerülő más tárgyakban.

A vezeték nélküli ultrahangnak (vagy ultrahullámnak) megvan az az előnye, hogy sokkal biztonságosabb az emberekre és tárgyakra nézve, mint a lézer. Ugyanakkor az ultrahangnak is szüksége van egy közvetlen útvonalra, és a hullámok energiája jóval gyengébb, mint a vezeték nélküli lézeré. Az ultrahangot még nem vizsgálták meg teljesen a tekintetben, hogy a kereskedelemben forgalmazott eszközök esetén megfelelő-e az energiaátvitele.

A vezeték nélküli hálózati technológiák közül a legígéretesebbnek a rádiófrekvencia tűnik. A komoly akadályok hiányában ennek a megoldásnak van rá a legnagyobb esélye, hogy elterjedjen. A projekt kutatói úgy gondolják, hogy nincs szignifikáns bizonyíték arra, hogy a rádiófrekvencia veszélyes az emberi szervezetre. Az emberi test többnyire vízből áll, és a rádióhullámok nem továbbítják az energiát a vízbe. További előny, hogy a rádiófrekvencia nagymértékben konfigurálható. Az eszközöket a rádiófrekvenciás töltés küldésére és fogadására könnyen fel lehet szerelni szabályozókkal, amelyek lehetővé teszik annak a vezérlését, hogy mennyi energiát kapjon a készülék.

Ennek a hálózati töltésnek az „ütőkártyája” lehet az is, hogy nincs szüksége akadály nélküli térre, és közvetett úton is képes továbbítani az energiát. Így akár rádiófrekvenciás megoldással is lehetne tölteni a zsebben, tokokban vagy más rejtett helyen lévő eszközöket is.

Forrás: TechCrunch