Zöld energia: töltse fel szobanövényével az okostelefonját

Zöld energia: töltse fel szobanövényével az okostelefonját

Zöld energia: töltse fel szobanövényével az okostelefonját

energia

5 perc

Akármennyire is hihetetlenül hangzik, egy barcelonai vállalkozás rájött annak a módjára, hogyan lehet a szobanövényeket töltőponttá alakítani.

A startup elméletileg egy külső akkumulátort hozott létre, amelyet a korai vásárlók 112 dollárért – átszámolva mintegy 30 ezer forintért – vásárolhatják meg. Az Arkyne Technologies által megálmodott Bioo Lite részben a fotoszintézist – amely során a növény a napfény energiáját felhasználva a szervetlen anyagokat átalakítja szervessé – használja fel arra, hogy elektromos áramot állítson elő.

Mielőtt bárki is elhamarkodott következtetéseket vonna le, ez természetesen egy kicsit bonyolultabb annál, hogy egy USB-kábelt süllyesztünk a termőföldbe, és várjuk a csodát. A fejlesztők a virágtartó alján két kis tartályt helyeztek el, és az ezekben található baktériumok kölcsönhatásba lépnek a cserépbe töltött vízzel. Amint a növény megkezdi a fotoszintézist, annak különböző szerves melléktermékei (melyekre a növénynek már nincs szüksége) egy félig áteresztő membránon keresztül lassan átszivárognak a baktériumokkal teli edényekbe. 

A baktériumok ezt követően lényegében ezekből az összetevőkből táplálkoznak, és elektronokat állítanak elő, amelyeket egy nanoszálakból álló hálózat fog fel, illetve gyűjt össze. Az elektronokat a rendszer akkumulátorban tárolja el, amely egy, a cserép felszínén futó USB-kábelhez van csatlakoztatva. A Bioo Lite feltalálói szerint a folyamat annyira hatékony, hogy a felhasználók egyetlen nap alatt akár háromszor is feltölthetik okostelefonjukat, és a készülék töltése éjszaka sem jelent problémát. 

Ami pedig a töltés sebességét illeti, a kimenő teljesítmény 3,5 volt, ez nagyjából megegyezik azzal az energiamennyiséggel, amelyet egy számítógépre kapcsolt USB-port szolgáltat. Az, hogy a készüléket mennyire lehet feltölteni, attól is függ, hogy milyen fajtát ültetünk a cserépbe; a kaktuszokat például érdemes kerülni, míg az életerős zöld levelekkel rendelkező növények jobb választásnak bizonyulhatnak.

Forrás: The Next Web