Az ökológiai lábnyomot is csökkenthetik az okosmegoldások
Az ökológiai lábnyomot is csökkenthetik az okosmegoldások
2018. augusztus 08.
Az emberi tevékenység környezetre gyakorolt hatásának egyik mértékegysége, az úgynevezett szénlábnyom, ami megmutatja, hogy mennyiben járulunk hozzá a globális felmelegedéshez. A szállítmányozásban a Dolgok Internete (IoT) technológiával és a valós idejű adatok elemzésével is mérsékelhető közvetve a szén-dioxid-kibocsátás.
Napjaink kutatási eredményei szerint a nemzetközi szállítmányozási és logisztikai vállalatok – elsősorban a környezeti fenntarthatóság javítása és saját működési sikerük növelése érdekében – prioritásként kezelik a különféle intelligens fejlesztések megvalósítását. Az Inmarsat műholdas szolgáltató által megrendelt kutatás szerint a megkérdezett cégek 95%-a implementál okostechnológiákat a környezet kímélése érdekében.
A felmérést a Vanson Bourne piackutató cég végezte 100 nemzetközi szállítmányozási vállalat bevonásával. Az IoT jövőjét vizsgáló tanulmányból az derül ki, hogy a válaszadók 44%-a kiemelt jelentőséget tulajdonít a környezetvédelmi monitoringnak, mint a Dolgok Internete kulcsterületének. Emellett 15 százalék a fenntarthatóság irányába való elmozdulást az IoT-beruházások következményének tartja, további 65% pedig hajlandó lenne a jövőben is ilyen megoldásokba invesztálni.
A szállítmányozási és logisztikai szektor szénlábnyomának csökkentésében az IoT-technológiának komoly jelentősége van – mutatott rá Mike Holdsworth, az Inmarsat Enterprise szállítmányozási igazgatója is. A Nemzetközi Közlekedési Fórum becslése szerint a növekvő utazási igények miatt 2050-re akár 60%-kal is nőhet a szén-dioxid-kibocsátás világszinten. Hozzá kell tenni, hogy mindezt akkor jósolják, ha a „zöldebb” technológiák elterjednek; enélkül viszont ez az arány várhatóan jóval magasabb lesz.
Sokat érnek a valós idejű mérések
Az okosmegoldásoknak és a nagy mennyiségű adatgyűjtésnek köszönhetően gyorsan realizálható eredmények érhetők el. A modern technológiák használatával például csökkenthető a gépek, motorok meghibásodása vagy az abból eredő károk költsége, valamint az útvonaltervezés is optimálisabbá tehető.
Az intelligens telematikai eszközökkel, diagnosztikai szenzorokkal és gyorsulásmérőkkel számtalan adat gyűjthető a motorteljesítményre vonatkozóan, a flottakezelők pedig azonnali értesítést kaphatnak az esetleges meghibásodásokról. A valós idejű információk segítségével kímélhető a motor, és csökkenthető a fogyasztás, ami az eszközök élettartamának növelése révén csökkenti a károsanyag-kibocsátást és a hulladéktermelést is.
„A valós idejű adatok összegyűjtése, tárolása és elemzése révén, valamint a járművekben és a gépekben található szenzorok segítségével számos olyan információ nyerhető ki, amely optimalizálhatja a teljes ellátási láncot, és ezzel is csökkentheti a szén-dioxid-kibocsátást” – tette hozzá a szakember.
Természetesen a real-time információkon alapuló döntések meghozatalához folyamatos és megbízható kapcsolatra van szükség, amelyhez – főleg a távoli, nem megfelelő kommunikációs hálózattal ellátott területeken – elengedhetetlen a mobil műholdas kommunikáció – emelte ki az Inmarsat.