Az autók biztonságának védelmezői

Az autók biztonságának védelmezői

Az autók biztonságának védelmezői

autó

2 perc

Az úgynevezett etikus hackereknek sokat köszönhetünk, amikor az adatbiztonságról van szó. Az ő segítségükkel derülhet fény különböző biztonságtechnikai kiskapukra, amelyek alapján a gyártók frissíthetik rendszereiket.

Manapság minden új autó több csatlakoztatott rendszerrel is rendelkezik. Vannak, amelyekről nem feltétlenül tud a felhasználó, de a többség feltűnő, hiszen olyan dolgokat tesznek lehetővé, mint a kihangosított beszélgetés, az online zenehallgatás vagy a hangvezérelt navigáció. Ezeken a rendszereken kívül csatlakoztatott számítógép vezérli például a fékrendszert vagy a motor irányítását is.

Mit tud a connected car?

A csatlakoztatott eszközök sok hasznot hozhatnak a vezetés élményébe, hosszú távon pedig akár olyan dolgokat is lehetővé tehetnek, mint az önjáró autó. Ugyanakkor minden, ami az internetre van kötve, lehetséges veszélyforrás is, hiszen kártékony hackerek feltörhetik őket, és átvehetik az irányítást a jármű fölött.

Fehérkalaposok

Több ilyen eset történt is, szerencsére azonban eddig ezeket „fehér kalapos”, vagyis etikus hackerek követték el. Eszközeik hasonlítanak a számítógépes bűnözőkéihez, szándékaik azonban építőek. Munkájuknak köszönhetően szereztek tudomást az autógyártók is olyan lehetséges kiskapukról, amelyek megszüntetése miatt ma biztonságosabbak az utak.

Elhíresült eset például, amikor két hacker feltörte a Wired újságírójának autóját – miközben ő épp az autópályán vezetett. Nemcsak a rádiót vagy a légkondicionálót tudták ki- és bekapcsolni, hanem a motort is leállították, és a féket is használhatatlanná tették.

Ennek köszönhetően az autó gyártója, a Chrysler biztonsági frissítést készített az autóhoz, mintegy 1,4 millió járművet hívtak vissza a változtatások beépítéséhez. Ehhez hasonlóan járt a Tesla és a Corvette is, ahol ugyanígy etikus hackerek hívták fel a figyelmet biztonságtechnikai problémákra.

Megkötött kezek

Most egy új törvényjavaslat azonban illegálissá tenné azt, amit eddig ezek a hackerek szabadon csinálhattak volna. Míg korábban az autógyártók szoftveradatai nyilvánosan hozzáférhetőek voltak, és ennek segítségével a hackerek felismerhették a biztonsági réseket, most ezeket titkosítani fogják.

Természetesen ez egy jó ötlet, hiszen így nem férhet hozzá akárki a kényes információkhoz, viszont nem szabad elfelejteni azt, hogy akinek a szándékai eleve rosszak, azokat nem fogja ez visszatartani.

A törvényjavaslat a Wired újságírója szerint sokkal inkább a jó szándékú biztonságtechnikai hackerek munkáját fogja nehezíteni, hiszen ők nem térnek illegalitásba, hogy rávegyék az autógyártókat a fontos frissítések fejlesztésére. Félő, hogy a gyártók a belső programozókkal nem végeztetnek majd olyan alapos munkát, mint amilyet egy nagy közösség összedolgozása eredményezhetne.

A jövő internetes technológiáiban a biztonság még mindig fontos kérdés. Ahogy minden mást, ezt is leginkább a közösség erejével lehetne megoldani, de sajnos, amíg a törvénykezés ezt hátráltatja, egyre nagyobb veszélybe kerülhetnek a csatlakoztatott autók is.

Forrás: Wired