A Security of Things lehet az új bevételi forrás

A Security of Things lehet az új bevételi forrás

A Security of Things lehet az új bevételi forrás

biztonság

3 perc

A Dolgok Internete fokozatosan megváltoztatja a mindennapi tárgyak és az emberek viszonyát, az intelligens fogkeféktől kezdve a termosztátokon át az online kapcsolatra képes poharakig sok forrásból nyerhető adat. Ez a technológiai fejlődés pedig elkerülhetetlenül hatással lesz a termékek életciklusára és a vásárlási szokásokra is.

Az IDC elemző cég előrejelzése alapján az Internet of Things piacán idén 19%-os növekedés várható, így nem csoda, ha a vállalkozások szeretnék kihasználni mindezt. A Business Insider szerint a legnagyobb nyertesek a szoftvercégek lehetnek, a teljes bevétel legalább 90%-a hozzájuk folyhat be.

Ehhez viszont a gyártóknak valamilyen pluszt kell nyújtaniuk. A kiegészítő szolgáltatások esetén már nem elég az adott termékre koncentrálni, az is kiemelt szempont lehet a jövőben, hogy az online és mobil megoldások sokkal inkább testre szabhatóak, a felhasználó felület is megújítható és a fizetési módok is helyi szintűvé tehetőek. Az Avangate kutatása szerint például a megkérdezett fogyasztók 64%-a szívesen vásárolna viselhető kiegészítők segítségével.

Jöhetnek a „freemium” termékek?

Mindehhez a cégeknek felül kell vizsgálniuk az árazási politikájukat. Érdemes például megfontolniuk az úgynevezett freemium modellek bevezetését. Ez azt jelenti, hogy az adott termék vagy szolgáltatás ingyenesen hozzáférhető, viszont a többletszolgáltatásokért már fizetni kell.

Ebből is látszik, hogy az IoT az új üzleti modellek mellett új kihívásokat is teremt, különösen biztonsági szempontból, hiszen ahogy nő a fogyasztói bizalom és a kereslet, úgy válik egyre fontosabbá a személyes adatok és a hálózatok védelme.

A HP tanulmánya például megállapította, hogy a leggyakrabban használt IoT-készülékek 70%-ánál bizony vannak még biztonsági rések a pajzson: különösen a jelszavas védelem, a jogosultságok és a felhasználói adatok titkosítása tekintetében. 

Az IoT és az SoT

Márpedig a csatlakoztatott (connected) eszközök védelme gyártói szempontból is kulcsfontosságú, épp ezért megkerülhetetlen a „Security of Things” technológiába való befektetés. A cél, hogy hatékonyan megakadályozzák a rosszindulatú programok és más törvénytelen adatszerzések térnyerését az „okos” eszközök, illetve az otthoni és munkahelyi hálózatok esetében.

Az eltérített Dolgok Internete

A téma azért is érdekes, mert jelen pillanatban még nincsenek egységes irányelvek, szabályozások, biztonsági előírások vagy jó gyakorlatok (best practice) az IoT-technológiával kapcsolatban. 

Az információbiztonsági cégek egyelőre egyénre szabott ajánlatokkal igyekeznek eloszlatni a felhasználók adatvédelmi aggályait. Az irányelvek és szigorúbb szabályozás kidolgozása ugyanakkor egyre sürgetőbb – az adatbiztonság és a felhasználói bizalom megtartása miatt is. Nem véletlen tehát, hogy egyes elemzések a következő négy évben az IoT biztonsági piacán 32 százalékos éves növekedési ütemre (CAGR = Compound Annual Growth Rate) számítanak.

Forrás: M2M Now