A drón és az autó találkozása – Önvezető utazás földön és levegőben

Kapcsolódó cikkek

A drón és az autó találkozása – Önvezető utazás földön és levegőben

A drón és az autó találkozása – Önvezető utazás földön és levegőben

autó

4 perc

Az Airbus már jó ideje foglalkozik a jövő közlekedésének tervezésével. Legújabb koncepciójuk egy olyan megoldás, mely egyetlen rendszeren belül kötné össze a földi és a légi járműveket.

Korábban már mi is beszámoltunk a repülőgépgyártó terveiről, melyek szerint önvezető kisrepülőket (gyakorlatilag személyszállító drónokat) tesztelnének lehetőleg még idén. Most azonban emellett megbízták az Italdesign tervezőcéget, hogy képzeljenek el egy olyan megoldást, mely egy „járművön” belül egyesíthetné az önvezető autókat és a drónokat.

Cserélhető elemek

A koncepció alapeleme egy speciális utaskapszula, mely nagyjából a helikopter pilótafülkéjére vagy a kétszemélyes autók utasterére hasonlít. Önmagában ez az egység nem képes sem gurulásra, sem repülésre, ebben a kiegészítő elemek segítenek.

Dubajban már tesztelik a személyszállító drónt

A kapszula ugyanis ráhelyezhető egy csupán négy kereket, motort és feltételezhetően önvezető modult tartalmazó autóvázra. Ha szükség van rá, akkor viszont a drónra emlékeztető, négypropelleres repülő egység is felemelheti a tetejénél fogva, ilyenkor a „gépkocsi” a kerekeit a földön hagyja.

A kapcsolódó videóban még az is látszik, hogy a kapszulák akár egymás mellé is fűzhetők egy nagyobb vonatszerű egység belsejében, ezzel pedig akár tömegközlekedési eszközként is funkcionálhat a jármű.

Minden a legfuturisztikusabb szabványok szerint

A kapcsolódó sajtóanyagból az is kiderül, hogy nulla közvetlen kibocsátással rendelkezik a jármű, hiszen teljesen elektromos a motor. A tervek szerint mesterséges intelligencia vezérli az egész rendszert, a videóban pedig még olyan eszközök is szerepet kapnak, amelyeknek igazából közük nincs a közlekedéshez, de a jövő látszatát keltik: ilyenek az üvegre vetített érintőképernyők vagy a kiterjesztett valósággal operáló szemüveg.

Természetesen könnyű mindent úgy  bemutatni, mintha egy science-fiction film hétköznapjait látnánk, hiszen az egész koncepció most még csak egy nagyszabású elképzelés. Fontos újítás lehetne természetesen az, hogy egy olyan központi kapszula szállítja az utasokat, mely modulárisan kiegészíthető a többféle közlekedést lehetővé tévő elemekkel (nem nehéz elképzelni például egy vízen sikló légpárnás modult sem).

Nem valószínű azonban, hogy ezeket a terveket egyhamar készpénzre váltja majd az Airbus, hiszen semmilyen konkrétumot nem határoztak meg a projekt megvalósíthatóságával kapcsolatban, még olyan hosszabb távú keretek közt sem, hogy öt, tíz vagy húsz éven belül gurulhatnak ilyen járművek az utakon.

Forradalmi és kreatív elképzelések mindig születnek az önvezető technológiával kapcsolatban, de vannak olyan koncepciók is, amelyeknek csak egyes részeit érdemes figyelembe venni, hiszen számos technológia még messze jár a megvalósítástól. Ráadásul azt is nehéz megjósolni, hogy a következő években hogyan alakulnak a légi és autóipari fejlesztések, a jogszabályok és a fogyasztói igények.

Forrás: The Verge