Magánügy vs. IoT: meddig engedje be az életébe a technológiát?

Magánügy vs. IoT: meddig engedje be az életébe a technológiát?

Magánügy vs. IoT: meddig engedje be az életébe a technológiát?

még több IoT

2 perc

Az internetre kapcsolt eszközök egyszerre izgalmas és sci-fi-szerű világot hozhatnak, de a félelmeket is növelhetik, hogy sérül a magánélethez való jog, és könnyebben megfigyelhetővé válnak az emberek. A Dolgok Internete azonban olyan megoldásokat is fel tud mutatni, ahol a megfigyelés életmentő lehet vagy a hatékonyabb munkát segítheti.

Az okostechnológia terjedése komoly kérdéseket feszeget: engedheti-e, hogy a főnöke egész nap megfigyelje? Megéri-e, hogy az otthoni háztartási készülék vagy biztonsági rendszer a nap 24 órájában követi az ott lakókat? Érdemes „Nagy Testvért” kiáltani ezekben a helyzetekben vagy be lehet látni az előnyöket is?

Otthoni ápolás

Az idősek számára a technológia felgyorsult fejlődése egyre inkább ijesztő. Természetes reakció lehet, ha ellenzik, hogy a lakásba beépített eszközök megfigyeljék őket, nyomon kövessék szervezetük működését, odafigyeljenek a nyitva felejtett ajtókra, ablakokra és minden mozgásra a lakásban.

De a másik oldalon azt is érdemes mérlegelni, hogy az otthoni környezetben történő ápolásnak és távfelügyeletnek mennyi előnye lehet az idősotthonhoz vagy a kórházhoz képest. Az IoT-megoldások segítségével a családtagok könnyebben szemmel tarthatják a hozzátartozókat, és lehet, hogy ez a privát szféra részleges feladásával jár, viszont akár életmentő szerepe is lehet.

Munkahelyi eszközök

A munkahelyét is megváltoztatja a Dolgok Internete

Senki sem szereti, ha a főnöke csendben fel-alá járkál a dolgozók között, és árgus szemmel figyeli, hogy mindenki végzi-e a munkáját. A vezeték nélkül kommunikáló, viselhető eszközök viszont köztes megoldásként láthatatlanul követhetik az alkalmazottak mozgását, vagy azt, hogy a napból mennyit végeznek aktív munkával.

Itt sem érdemes a technológiai megfigyelésben átesni a ló másik oldalára, de valójában már a chipes belépőkártyák és a munkahelyi informatikai programok is betölthetnek hasonló funkciót. Az újítások sikeres bevezetéséhez természetesen az is szükséges, hogy ne büntető, hanem inkább jutalmazó szerepük legyen.

A távoli jövő

Ez csak néhány példa az IoT valóban rengeteg felhasználási területéből. A magánélet védelme a technológiával szemben rendkívül fontos kérdés, és ahogy előrehalad a fejlődés, valószínűleg még sokszor lesz vita tárgya. A kínálat egyre pazarabb, így nem árt a termékek, szolgáltatások közül szelektálni, és csak azokat bevezetni, amelyek hasznosak vagy fontos segítségnek bizonyulnak.