A nyelvük segítségével „láthatnak” a vakok

A nyelvük segítségével „láthatnak” a vakok

A nyelvük segítségével „láthatnak” a vakok

még több IoT

2 perc

Múlt héten az amerikai Élelmiszer-, és Gyógyszerellenőrző Hatóság (U.S. Food and Drug Administration) zöld utat adott a főként orvosi műszereket forgalmazó Wicab nevű vállalkozásnak, hogy piacra dobjon egy olyan készüléket, amelynek köszönhetően a vakok „láthatnak”.

A BrainPort V100 névre keresztelt eszköz úgy segíti a vakokat a navigációban, hogy feldolgozza a vizuális információkat, és ezt továbbítja a felhasználónak a nyelvén elhelyezett elektródákon keresztül. Bár nem ez az első olyan készülék, amely szenzorok révén helyettesíti az egyes érzékszerveket (amikor az egyik érzékszerv által kapott ingereket egy másiknak továbbítják), a BrainPort V100 kifinomultsága és könnyű kezelhetősége most megnyithatja az utat más olyan berendezések előtt, amelyek kiválhatják az egyes érzékszerveket.

Jól járhat az intelligens cipővel >>A BrainPort V100 egy elsötétített lencséjű szemüvegből, valamint a nyelvet stimuláló elektródákból áll, amelyek kapcsolódnak egy akkumulátorral működő kézi eszközhöz. Mikor a szemüvegbe épített kamerákat bármilyen vizuális inger éri, akkor a beépített szoftver átalakítja az információt elektromos impulzusokká és rezgésekkel továbbítja azt a vakok nyelvére. Csakúgy, mint a többi szenzoros, érzékszerveket kiváltó készülék esetében, a nyelv segítségével történő látás első alkalommal egy kicsit szokatlannak tűnhet. A berendezést megalkotó kutatók ugyanakkor egy éven keresztül tesztelték az eszközt, amely során megtanították a felhasználókat arra, hogyan értelmezzék a nyelvükre továbbított vibrációt.

A tanulmányok és a kutatási eredmények rávilágítottak, hogy a tesztalanyoknak a 69 százaléka képes volt beazonosítani egy tárgyat a BrainPort V100-as eszköz segítségével az egy évig tartó tréninget követően. Hozzá kell azonban tennünk, hogy a készüléknek igencsak borsos az ára; a Wicab úgy nyilatkozott a Popular Science tudományos folyóiratnak, hogy a vakokat segítő berendezés darabja nem kevesebb, mint 10 ezer dollárba – tehát átszámolva 2,8 millió forintba – fog kerülni.

"Hátborzongató" plüssmacikat dobna piacra a Google >>A tervezők már hosszú idő óta kísérleteznek az érzékszervek kiváltását segítő technológiákkal, ezeknek a készülékeknek a nagy része azonban egyelőre csak a felhasználók egy szűkebb köre által elérhető. A BrainPort V100-as ugyanakkor az elsők között szerepel, amely az amerikai Élelmiszer-, és Gyógyszerellenőrző Hatóság jóváhagyását is elnyerte a nemrég frissített irányelveknek megfelelően, amelyek az új eszközök piaci bevezetéséhez szükséges feltételeket tartalmazzák. A szigorított kritériumok elsősorban azokra az alacsony és közepes kockázatú orvosi műszerekre vonatkoznak, amelyek alapjában véve nem egyenértékűek a már legálisan forgalomban lévő berendezésekkel.

Minthogy viszont a BrainPort V100 elég gyorsan átment a hatóság jóváhagyási procedúráján, és teljesítette az előírt feltételeket, a készülék kikövezheti az utat más, az emberi érzékszerveket szenzorokkal helyettesítő eszközök előtt a következő évek során. Ez rendkívül hasznos lehet azoknak a felhasználóknak, akik halláskárosodással, csökkent látással, illetve egyéb érzékszervi problémával küszködnek.

Forrás: Popular Science