A japánok ráleltek a boldogság titkos receptjére

A japánok ráleltek a boldogság titkos receptjére

A japánok ráleltek a boldogság titkos receptjére

még több IoT

2 perc

A Hitachi egy kártya nagyságú viselhető kiegészítő segítségével, vezeték nélküli hálózaton keresztül méri fel azt, hogy egy adott embercsoport mennyire boldog és elégedett aktuális helyzetével.

Úgy tűnik, hogy a japán Hitachi rengeteg kalandort és kutatót megelőzve végre megtalálta a boldogság forrását; legalábbis ezzel próbálkozik a vállalat legújabb fejlesztése. A nemzetközi konglomerátum az előző hónapban jelent meg ugyanis a piacon egy olyan viselhető kiegészítővel, amely vezeték nélküli hálózaton keresztül figyeli az emberek hangulatát.

Bár a boldogság molekula összetevői – vagy legalábbis az adagolásuk – továbbra is titok tárgyát képezik, a Hitachi számos érdekes részletet árult el korszakalkotó újításáról.

Depresszió gyötri? Ettől azonnal jobb kedve lesz >>Alapvetően egy olyan kártya nagyságú, gyorsulásmérővel felszerelt készülékről van szó, amely nyomon követi egy csoport viselkedését, a begyűjtött adatokat pedig egy felhőalapú szervernek továbbítja. Az eszköz másodpercenként 50 alkalommal rögzíti az értékeket, emellett felismeri a különböző mozgásokat, például ha a viselője sétál, alszik vagy éppen gépel.

Az információk összegzése alapján a rendszer pontosan meg tudja állapítani, hogy a megfigyelt csoport tagjainak milyen az általános lelkiállapota, mennyire érzik magukat boldognak. A japán cég külön kiemelte, hogy a fejlesztésük különösen hasznos lehet például a munkaadók számára.

Az évek során számos kutatás bizonyította, hogy az elvégzett munka hatékonysága, illetve a dolgozók teljesítménye számottevően javul akkor, ha boldognak érzik magukat. Egészen mostanáig azonban a főnökök és menedzserek csak tesztekkel és kérdőívekkel tudták felmérni, hogy alkalmazottaik mennyire elégedettek a helyzetükkel.

Ha az ember a józan eszére hallgat, akkor persze rögtön felmerülhet a kérdés, hogy vajon mennyire érezheti magát boldognak egy dolgozó, akit folyamatosan megfigyelés alatt tart a feljebbvalója. A Hitachi szakértői azonban kiemelték, hogy az eszközök nem egyes emberek, hanem csoportok általános lelki állapotát térképezik fel.

A japán kutatók bíznak benne, hogy az összegyűjtött információk birtokában a vállalatvezetők sokkal többet tesznek majd azért a jövőben, hogy a munkavállalóikat boldogabbnak lássák. A szolgáltatást a cégek egy feliratkozást követően 100 ezer jenes – tehát nagyjából 230 ezer forintos – éves díj ellenében vehetik igénybe kártyánként.

Forrás: Blogs.wsj.com