A technológia napos oldala

A technológia napos oldala

A technológia napos oldala

közszolgáltatás

2 perc

A Dolgok Internete számtalan módon hatékonyabbá és kényelmesebbé teheti az életet. Az időjárásra vonatkozó részletes adatok beépítése pedig egy következő ugrást is jelenthet – újabb területeken is.

Manapság az IoT (Internet of Things), az intelligens eszközök és a szenzorok hihetetlen mennyiségű adatot gyűjtenek, amelyeket aztán olyan módon használnak fel, hogy mindez az emberek mindennapi életére is hatással van. Vegyünk csak néhány példát:

Az olajfúró tornyokon akár 30 ezer érzékelő is működhet egyszerre, vagyis az üzemeltetők folyamatosan nyomon tudják követni azt, hogy milyen állapotban vannak a berendezések. Ennek eredményeképpen minimálisra lehet csökkenteni a váratlan leállások kockázatát.

Miután egy repülő csaknem 300 millió különálló darabból és alkatrészből áll össze, a légitársaságok az okosérzékelőknek köszönhetően további valós idejű információt kaphatnak a motorok állapotáról, a leszállópályáról, illetve az esetleges turbulenciákról.

A felhők fontossága

A fenti példákból is jól látszik, hogy ezek a rendkívül részletes információk mennyire értékesek, viszont csupán egy meghatározott kör számára van valódi jelentőségük. Az adatok természetesen különbözőek lehetnek, és léteznek olyanok, amelyeknek a hatása jóval több emberre és nagyobb területre terjed ki, gondoljunk csak az időjárásra.

Nem létezik a világon olyan ember vagy dolog, aki vagy ami ne lenne kitéve az időjárás viszontagságainak. Mindez befolyásolja az emberek hangulatát, a földbe elültetett magok növekedését, az energiatermelést vagy akár egy Londonból Japánba tartó repülőjárat útvonalát. 

De ejthetünk pár szót az összekapcsolt autókról is. A GPS-készülékek segítenek a vezetőknek eljutni A pontból B-be a lehető leggyorsabban, figyelembe véve a forgalom alakulását, útlezárásokat és egyéb tényezőket is. Ehhez a sorhoz a meteorológiai adatok is hozzáadhatóak. A sofőrök a jármű fedélzeti számítógépén keresztül a közlekedési helyzet mellett értesítést kaphatnának a közelgő zivatarokról is. Az ilyen és ehhez hasonló információk is hozzájárulnának ahhoz, hogy csökkenteni lehessen a baleset- és sérülésveszélyt az utakon. 

Az IoT segítségével a különösen fontosnak számító időjárási adatokat közvetíteni lehet minden eszköz felé, így azok automatikusan reagálhatnak. Tekintve, hogy milyen nagy területet érint a meteorológia, ez egy csapásra hatalmas változást hozhat a mindennapokban.