Tervezőasztaltól a polcokig: tippek az IoT-fejlesztésekhez

Tervezőasztaltól a polcokig: tippek az IoT-fejlesztésekhez

Tervezőasztaltól a polcokig: tippek az IoT-fejlesztésekhez

gyártás

3 perc

A Dolgok Internete (IoT) népszerűbb, mint valaha, ez pedig az új termékek tervezését is markánsan meghatározhatja. Íme, néhány tipp, hogy mire érdemes odafigyelniük a cégeknek.

A Link Labs amerikai vállalat már több céget segített sikeresen keresztül az IoT-kompatibilis termékek tervezésének buktatóin. A munka során megfogalmazódtak olyan alapvető tanulságok, melyeket most az IoT for All portálon osztottak meg a leendő fejlesztőkkel.

Előbb a prototípus, aztán a költségcsökkentés

Természetesen fontos, hogy a végső eszköz alkatrészei a lehető legköltséghatékonyabb opciók legyenek, azonban nem érdemes túl sokat foglalkozni ezzel már a tervezés során. Sokkal célszerűbb a leggyorsabban elkészíthető prototípust (Minimum Viable Product) letenni az asztalra.

Ezt követően pedig rengeteg tanulság érkezhet a fogyasztóktól vagy az értékesítési osztályról, amelyek átformálhatják az alapkoncepciót, nem is beszélve arról, hogy egy működő prototípus a finanszírozók pénztárcáját is előbb megnyitja.

A költséghatékonyság tehát fontos szempont egy hardver végső formájának tervezésénél, de a prototípus bemutatása egy nagyon értékes visszacsatolási folyamatot indít el, melyre érdemes minél több időt hagyni.

Nincs mindenható IoT-platform

Sok tervező gondolja, hogy a létező IoT-szolgáltatók felhőcsomagjai tökéletesen kielégítik majd a termékének igényeit. Az igazság azonban az, hogy a meglévő platformok egy-egy feladat elvégzésére – például az adatok begyűjtésére, tárolására vagy elemzésére – alkalmasak lehetnek, minden feladatot azonban nem fognak tudni elvégezni.

Ha pedig tényleg létezik olyan felhőalapú szolgáltatás, mely a készülék minden internetes igényét ki tudja elégíteni, az inkább arra utal, hogy nem elég forradalmiak a funkciók, amelyet az eszköz ellát, és sokkal több újításra van szükség – vélik a Link Labs szakemberei.

A fejlesztés számára legjobb platform felkutatása helyett sokkal egyszerűbb a szoftverfejlesztésnél is inkább egy könnyen elkészíthető alkalmazásban gondolkodni, melyet később a programozók újabb funkciókkal egészíthetnek ki. 

Elrejteni az elektronikát drágább és nehezebb, mint gondolná

Az ipari formatervezés, a gyárthatóságra, valamint a tesztelésre való tervezés már önmagukban szinte külön iparágaknak tekinthetőek. De azt is szem előtt kell tartani, hogy mind a vállalati, mind a fogyasztói termékek megítélése szempontjából fontos szerepet játszik az elektronikát elrejtő burkolat is.

Ha egy cég az utolsó pillanatra hagyja ennek kialakítását, akkor az jó eséllyel szembetűnő lesz a polcra kerülő terméken is. Bár ez nem jelenti azt, hogy már a prototípushoz el kell készíteni egy gyönyörűen fröccsöntött házat, de fontos még a fejlesztés korai szakaszában erre is ráállítani a tervezőcsapatot.

A cikket hamarosan folytatjuk.