3D-s térképek – Így segítenek a drónok

3D-s térképek – Így segítenek a drónok

3D-s térképek – Így segítenek a drónok

gyártás

1 perc

A hadsereg számára a drón az ellenséges területek feltérképezésében is segíthet, de ha részletesebb, mondjuk teljesen háromdimenziós térképet szeretne, akkor az adatok feldolgozása néhány órát is igénybe vehetett – eddig.

Az amerikai, főként haditechnikai eszközöket gyártó Lockheed Martin az új technológiát Hydra Fusion Tools névre keresztelte, ám a megoldás részleteit értelemszerűen titokban tartják.

Az úgynevezett fotogrammetria, a képi távérzékelés tudománya koránt sem újkeletű. Korábban is lehetőség nyílt repülőről készült fényképek részletes analízisére, és azok alapján pontos térbeli modellek alkotására, azonban ezekhez számtalan fényképre, valamint tekintélyes processzorteljesítményre volt szükség.

Az új technológiáról sejteni lehet, hogy valószínűleg részben a drónba épített processzorok és videokártyák is segíthetik a munka valós időben való elkészültét, így lehetővé válik az, hogy a szerkezet kameráinak élő videoképét szinte azonnal átalakítsa háromdimenziós térbeli pontokká.

A végeredmény még így sem lesz tökéletes domborzati kép, viszont arra épp elég, hogy a miniatűr távirányítású repülő még egyszer visszatérjen, ezúttal sokkal alacsonyabban szállva, hiszen ki tudja kerülni azokat a térbeli akadályokat (házakat, magas fákat), amelyekről az előző berepülés során még nem tudta, hogy ott vannak.

Alkalmas lehet a részletes térbeli térkép arra is, hogy a támadásra készülő katonák megkapják a csuklójukon lévő telefonokra a fontos információkat. Így ne néhány műholdképekből kisilabizált tereptárgy alapján próbáljanak eligazodni az ellenséges területen, hanem egy teljesen friss, szinte valós idejű modellen.

Azt, hogy a technológia mennyibe kerül, és hogy külön gyártott drónokra lesz-e szükség ehhez, arról nem nyilatkozott a fejlesztő. Bár sejteni lehet, hogy a rendszer telepítéséhez a költségvetésnek inkább a dollármillióknál vagy dollárbilliárdoknál kell kezdődnie, hiszen elsősorban hadi célokra fejlesztették ki, nem pedig kereskedelmi vagy magánfelhasználásra.

Forrás: TechCrunch