Adatözön az egészségügyben

Kapcsolódó cikkek

Adatözön az egészségügyben

Adatözön az egészségügyben

egészség

2 perc

Több ember halálát okozza a szükséges adatok hiánya, mint amennyi haláleset az adatok jogos vagy illegális megosztása miatt következik be – hangzott el nemrég egy egészségügyi informatikai konferencián.

Konzumerizálódik az egészségügy, és ezzel párhuzamosan egyre könnyebb bevonni a betegeket a preventív programokba. A viselhető eszközök és más okoskészülékek által gyűjtött adatokat az angolszász szakirodalomban már páciensek által generált egészségügyi adatok (patient-generated health data, PGHD) néven emlegetik. Ezek az adatok a személyre szabott gyógyításban épp olyan hasznosak lehetnek, mint a lakossági szűrővizsgálatokban – összegezte a Computer World.

Az okostelefonos alkalmazások hátránya ugyanakkor, hogy olyan mennyiségű adatot képesek továbbítani, amennyivel már-már képtelenség megbirkózni, ezért nem minden orvos lelkesedik a PGHD-ért.

Célzottabb és pontosabb adatgyűjtést tesz lehetővé, ha az IoT-eszközök által gyűjtött eredményeket megfeleltetik az egészségügyi nyilvántartásban szereplő adatokkal. Az is növeli az információgyűjtés hatékonyságát, ha az okoskészülékeken napi vagy heti egyszeri adattovábbítást állítanak be a páciensek. 

A nagy mennyiségű adatok kiértékelésében várhatóan a kognitív elemzés lehet majd az egészségügyi szakemberek segítségére. Amennyiben ez valóban így lesz, akkor a hatalmas, folyamatosan frissülő információhalmazt a jövőben mindenekelőtt Watson és társai fogják átpörgetni, a kórházakba, rendelőintézetekbe pedig már elemzés után érkeznek – olvasható a technológiai portál cikkében.