Ezért nem szabad tartani a „Nagy Testvértől”

Ezért nem szabad tartani a „Nagy Testvértől”

Ezért nem szabad tartani a „Nagy Testvértől”

biztonság

3 perc

Ne aggódjon, túl unalmas az élete ahhoz, hogy a Nagy Testvér megfigyelje Önt – ezzel a provokatív címmel jelent meg szakértői vélemény az M2M Now hírportálon.

Szinte az élet minden területén komoly biztonsági kockázatnak vagyunk kitéve, a pénzügyi, egészségügyi, személyes adataink ugyanis kitűnő célpontot kínálnak az adathalászok és hackerek számára. Felesleges azonban folyton azon aggódni, hogy ezek az információk illetéktelen kezekbe kerülnek – hangsúlyozta Richard Hobbs, a Novotech Technologies elnöke korábbi cikkében. A szakértő szerint ez pusztán statisztikai okokra vezethető vissza, és nincsen semmi köze ahhoz, hogy a legújabb hardverek és szoftverek fokozott védelmet kínálnak a nem kívánatos támadások ellen.

Váljon profivá a jelszavak világában >>A statisztika ugyanis azt mutatja, hogy az újonnan keletkező adatok mennyisége egész egyszerűen túlságosan nagy ahhoz, hogy a népesség jelentős része komoly biztonsági kockázatnak legyen kitéve. Ahelyett tehát, hogy naphosszat a közelgő világvégétől kellene tartani, a valóságban ennél jóval kisebb a kockázat – tette hozzá Richard Hobbs. A Novotech Technologies ügyvezető igazgatója szerint mindez igaz lehet a „Nagy Testvér” esetében is.

Larry Bellehumeur, a vállalat ügyvezető alelnöke cikkében kiemelte: a Nagy Testvér – vagyis az állami vezetés már ma is nyomon követheti az emberek minden lépését; persze csak akkor, hogyha tényleg ez a szándéka. Bármikor és bármilyen információhoz hozzájuthatnak az állampolgárok lakó- és munkahelyére vonatkozóan, megtudhatják, hogy hol vásárolnak és intézik a banki ügyeket, és a városszerte elhelyezett zártláncú kameráknak köszönhetően azt is nyomon követhetik, hogy éppen merre jár az illető. Ez azt jelenti, hogy valamennyi lépését árgus szemek figyelhetik, ami például az amerikai szabadságjogokért küzdő American Civil Liberties Union (ACLU) egyik rémálma.

Joggal merül fel tehát a kérdés, hogy miért ne aggódjon jobban amiatt, hogy a kormány és a bűnüldöző szervek még a legapróbb mozdulatairól is tudomást szerezhetnek. Larry Bellehumeur szerint a válasz egészen egyszerű: egy átlagember túlzottan is unalmas ahhoz, hogy folyamatosan megfigyelés alatt tartsák. Persze mindenki életében előfordulnak kisebb stiklik – vezetés közben például átlépheti a megengedett sebességhatárt, csúszhat az adóbefizetéssel, vagy előfordulhat, hogy a baráti társaságban elfogyasztott ebédet vállalati költségként számolja el.

Biztonság nélkül az IoT puszta átverés? >>Ha pedig az adott kormány minden túlkapásról tudomást szerezhet, akkor vajon miért nem száll rá jobban az állampolgárokra? Egyszerűen azért, mert a nap az ő esetükben is csupán 24 órából áll, és nincs is elegendő anyagi, továbbá emberi erőforrásuk ahhoz, hogy minden városlakót nyomon kövessenek – fejtette ki az alelnök. Szerinte a valóság az, hogy – ha kisebb késéssel is, de – az emberek többsége a jövőben is fizetni fogja az adókat és betartja a törvényt, tehát egyszerűen nem vonja magára a hivatalok kiemelt figyelmét.

Larry Bellehumeur szerint ennek ellenére se szabad hagyni azt, hogy az állami szervezetek intézkedéseit ne vizsgálják felül időről időre – ezt a folyamatos technológiai fejlődés is megköveteli a jövőben. Meg kell bizonyosodni arról, hogy a jogszabályok valójában azt a célt szolgálják, hogy az emberek sokkal nagyobb biztonságban érezzék magukat. Ennek érdekében pedig a legtöbben hajlandóak arra, hogy kompromisszumokat kössenek. A reptereken például senkit sem lehet látni, aki hangosan tiltakozna az átvilágítás ellen. Ez is arra utal, hogy a kisebb kellemetlenségeket a többség elfogadja, ha az valóban a biztonságukat szolgálja.

A fenti szakértői véleményekkel ellentétben ugyanakkor az adatbiztonság fontosságáról mégsem szabad megfeledkezni, amely a fejlesztő cégek számára is kulcsterület ahhoz, hogy az M2M- és az IoT-iparágak előretörjenek. Az viszont elképzelhető, hogy adatok biztonsági szintje között jelentős különbségek lesznek, hiszen a szenzorokkal mért szántóföldi páratartalomnál vagy a lakás klímabeállításánál jóval fontosabbak lehetnek a biztonságtechnikai rendszerek adatai vagy az okosautók, intelligens zárak kódjai is.