A Dolgok Internete átírhatja a törvényeket is

A Dolgok Internete átírhatja a törvényeket is

A Dolgok Internete átírhatja a törvényeket is

biztonság

2 perc

A megfelelő adatvédelem miatt az IoT egy sor új jogi kérdést is felvet. Nézzük, mivel érdemes tisztában lenni.

Drónok, viselhető kiegészítők, Dolgok Internete: ahogy egyre több és több adat gyűlik össze magánszemélyekről és vállalkozásokról egyaránt, úgy kerülnek egyre inkább előtérbe az ehhez kapcsolódó adatvédelmi és jogalkotói kérdések. Az adatok tulajdonjoga szintén nem egyértelmű, hiszen a megváltozott folyamatokban hardverek, szoftverek és különféle alkalmazások egyaránt szerephez jutnak, így a készülékgyártók, a szoftver- és szolgáltatásbiztosítók, a végfelhasználók és mások is igényt formálhatnak.

Bizonyíthatatlan esetek

A fogyasztók számára ijesztő lehet, hogy az általuk használt eszközökön keresztül begyűjtött információk szinte bármilyen célra felhasználhatók, a cégek pedig osztoznak ijedelmükben – hívta fel a figyelmet James Goodnow ügyvéd egy interjúban.

IoT: a kockázatokkal is számoljon

Elég például a Fitbit-re vagy a hasonló egészségügyi készülékekre gondolni, melyek a vitathatatlan előnyökön – a biztosítási díjak és a betegállományban töltött napok számának csökkentésén – túl bizony kockázatokkal is járnak. 

A szakember szerint ugyanis ha egy cég bátorítja alkalmazottait az eszköz viselésére, onnantól kezdve veszélybe sodorhatja saját magát: ha egy igazgató bárkit kirúgna, bármilyen indokkal, nem tudja majd alátámasztani, befolyásolta-e döntésében a készülék által gyűjtött adat. Márpedig ha az eszköz például szívbetegség jeleit mutatja, onnantól kezdve az alkalmazott védve van az ahhoz kapcsolódó diszkriminációtól, és a bíróságon roppant nehéz lenne bizonyítani, mi befolyásolta a döntést, és kinek van igaza.

Több adat, kevesebb magánélet

A Gartner becslése szerint idén 6,4 milliárd „dolgot” fogunk használni világszerte, az viszont a kockázatokat növeli, hogy a legújabb eszközök minél hamarabb történő bevezetése miatt az adatvédelmi és a biztonsági kérdésekkel kevésbé foglalkoznak a gyártók.

A Security of Things lehet az új bevételi forrás

A Vtech nevű játékgyártót például csalás és megtévesztő üzleti gyakorlat, szerződésszegés, a jóhiszeműség és a tisztességes bánásmód, illetve a garancia megsértése és gondatlanság miatt perelték be Illinois államban. Egyik termékük meghackelése miatt ugyanis 2,8 millió szülő és gyermek adatai kerültek ki a társaság rendszeréből.

Paul Bond, a Reed Smith jogi cég adatbiztonsági csoportjának társvezetője szerint a termékről és annak használati módjairól állnak a fogyasztók rendelkezésére információk, arról viszont már kevésbé, hogy miként is folyik az adatgyűjtés és mire is használják fel az így nyert információkat. Ez különösen igaz a billentyűzet és interfész nélküli berendezésekre, mivel így a felhasználók könnyedén azt hihetik, hogy az ilyen készülékek nem gyűjtenek be róluk adatokat.

Arról nem is beszélve, hogy a különféle intelligens gépek – autók, orvostechnikai eszközök – révén a hackerek más összekapcsolt rendszereket is megfertőzhetnek, így a gyártói felelősség olyan esetekben is felmerülhet, amelyekre korábban senki nem gondolt – összegezte az InformationWeek.

Cikkünket hamarosan folytatjuk.