Városok közötti összefogás az önvezető autókért

Városok közötti összefogás az önvezető autókért

Városok közötti összefogás az önvezető autókért

autó

2 perc

Michael Bloomberg volt New York-i polgármester olyan projektbe kezdett, amelyen keresztül világszerte 10 város kaphat támogatást infrastrukturális fejlesztésekhez.

Az új kezdeményezés Bloomberg saját jótékonysági szervezetének, illetve az Aspen Intézet segítségének köszönhetően indul el – polgármesterek és kutatók bevonásával. Az így létrejött agytröszt tulajdonképpen azon fog dolgozni, hogy előkészítse a kiválasztott tíz várost az önvezető autók eljövetelére.

„Semmilyen más technológia nem hatott úgy az elmúlt 100 évben a városok képére, mint az autók. Most itt az ideje, hogy felkészítsük őket az autonóm vezetés elterjedésére” – írta Bloomberg egy Twitter-bejegyzésében. 

Digitális urbanisztika – Városfejlesztés okosan

A sofőr nélküli autók potenciálja abban rejlik, hogy tökéletes kiegészítői lehetnek a városok természetes működésének, annak a funkciónak, amit az infrastrukturális hálózat betölt az emberek életében. A programban az első öt település Los Angeles, Austin, Nashville, Buenos Aires, illetve egyelőre egyedüli európai helyszínként Párizs lesz, a további városok nevét 2016 végén jelentik be.

A kezdeményezésben részt vevő csapat elsősorban azoknak a kereteknek és szabályoknak a kidolgozásán fog munkálkodni, amelyek egyáltalán lehetővé teszik az új technológia beillesztését a meglévő tömegközlekedési rendszerbe. Ezáltal a későbbiekben nemcsak a ténylegesen létrejövő fejlesztések miatt tehetnek szert versenyelőnyre, de azáltal is, hogy értékes gyakorlati tapasztalatokat is nyernek.

Austin például azért is tekint kiemelkedő lehetőségként a programra, mert úgy érzik, ezzel kiemelt helye lesz az asztalnál, ha önkormányzati érdekeket kell képviselniük. Munkájuk során volt már számos példa arra, hogy az igazán hasznos, gyakorlatba átültethető technológiai ötletek akkor merültek fel, amikor több város önkormányzata tanácskozott, és mindenki elmondhatta a maga számára kedvező verziót egy adott újításról. 

A kezdeményezés létjogosultságát mutatja, hogy az emberek is egyre nyitottabbak a változásra: a CES technológiai expót is szervező CTA (Consumer Technology Association) felmérése szerint a válaszadók 70%-a elfogadhatónak tartja, hogy a mostani járműveiket a jövőben automatizált autókra cseréljék. Bár a világ legtöbb nagyvárosa még küzd a lehetőségek és a biztonság egyensúlyának optimális kialakításával, ez a projekt is előrelépést hozhat az okostechnológia városokban való elterjedésében. 

Forrás: ReadWrite