Az okosautó a tini sofőröket is szemmel tartja?

Az okosautó a tini sofőröket is szemmel tartja?

Az okosautó a tini sofőröket is szemmel tartja?

autó

2 perc

A Carnegie Mellon Egyetem felmérése szerint a szülők szívesen meghatároznák az okosautóikban a sebességet, az utasok számát, illetve a hazatérés idejét, hogy távolról is őrködhessenek a gyermekük felett.

Amikor arra gondolunk, hogy küszöbön áll az intelligens, saját magukat vezető autók eljövetelének korszaka, akkor érdemes a leginkább futurisztikus és feltűnő funkciókra koncentrálni. Az új gördülékeny, kormánykerék nélküli modellek az autópályára felhajtva vezeték nélküli hálózaton keresztül képesek kommunikálni a többi járművel, azonnal felismerik az útakadályokat, vészhelyzetben pedig egy szempillantás alatt reagálnak, hogy el lehessen kerülni a baleseteket.

Annak ellenére, hogy a jövőbeli kocsik sofőr nélkül is könnyen elgurulnak az úti céljukhoz, az okosautók tulajdonosai az emberek maradnak, akiknek sokszor nagyon is kézzelfogható, gyakorlati igényeik vannak. A Carnegie Mellon Egyetem kutatói által végzett felmérés szerint a tinédzser gyermekeket nevelő szülők részéről például felmerül az az elvárás, hogy az intelligens járművek saját maguktól hazafuvarozzák a csemetéket, amikor közeleg a lefekvés ideje.

Önjáró autó: menő vagy szükségtelen luxus? >>A szakértők a közvélemény-kutatás során összesen ezer, 17 és 70 év közötti résztvevőt kérdeztek meg arról, hogy szülőként milyen funkciókat szeretnének beépíteni az intelligens kocsikba, hogy akár távolról is szemmel tarthassák a gyermeküket. Az eredmények önmagukért beszélnek; a válaszadók döntő többsége – 84 százaléka – mondta azt, hogy szeretné saját maga beállítani, hogy az autó legfeljebb mekkora sebességgel haladhat, illetve mikorra szállítsa haza az éjszakai buliból a gyereket. A megkérdezettek zöme emellett azt is korlátozná, hogy a járműbe hány utas ülhet be egyszerre.

A felmérésben részt vevők 64 százaléka még ennél is tovább menne, és szeretné szabályozni, hogy a csemetéje milyen hosszú utat tehet meg. További 60 százalék pedig úgy nyilatkozott, hogy az autóban elhelyezett kijelzőkre küldött szöveges üzenetekkel szeretne kommunikálni a gyermekével.

Talán meglepő lehet, de a fiatalabb és idősebb válaszadók egyaránt az utóbbi néhány funkció mellett tették le a voksukat, míg a 18 és 24 év közöttiek 81 százaléka választotta azt, hogy szeretné meghatározni az autó sebességét, az utasok számát, illetve a hazatérés idejét. A szakértők ezt azzal magyarázták, hogy még a fiatalabb résztvevők szeme előtt is intő példaként lebeg, milyen gyakori az, amikor egy kevés tapasztalattal rendelkező sofőr ül a volán mögé és okoz balesetet.

Connected car: jelentősen csökkenhet a balesetek száma >>Ahogyan azt az amerikai Betegségkezelési és Megelőzési Központ (Center for Disease Control and Prevention) kimutatta, miközben a tinédzserek csupán a népesség 14 százalékát teszik ki, a sérüléssel járó közúti balesetek 30 százalékában érintettek. A férfiak esetében ez évente 19 milliárd dolláros egészségügyi ellátási költséget jelent, miközben a nőknél ez az érték 7 milliárd dollárra rúg. Ezek a számok azonban mind elhalványulnak azt figyelembe véve, hogy 2013-ban például több mint 2500 tinédzser korú vezető vesztette életét a közúti balesetek során. A szakértők szerint ez lényegében annak a számlájára írható, hogy sok fiatal sofőr a sebesség megszállottja, és könnyű elterelni a figyelmét, ezek a funkciók tehát nem csak a saját, hanem az utastársaik életét is megmenthetik.

A felmérésben részt vevő fiatalabb válaszadók elég megosztottak voltak annak tekintetében, hogy szeretnék-e, ha a szüleik ilyen módon próbálnák meg keretek köré szorítani őket. Csupán 54 százalékuk értett egyet azzal, hogy az autókban meg lehessen határozni a felső sebességhatárt, valamint azt a területet, amelyet nem hagyhat el a vezető. Az összesítésből az is kiderült, hogy csupán az 56 és 65 év közöttiek 53 százaléka szeretné szöveges üzenet formájában emlékeztetni a gyermekét arra, hogy hazafelé menet ne felejtsen el tejet venni a boltban, míg a 18 és 24 év közötti válaszadók 70 százaléka ítélte fontosnak a kapcsolattartásnak ezt a módját.

Forrás: Medical Daily