Mi köze a mobiltelefonnak az aranyerességhez?

Kapcsolódó cikkek

Mi köze a mobiltelefonnak az aranyerességhez?

Mi köze a mobiltelefonnak az aranyerességhez?

Üzleti Hírek

2 perc

Bár látszólag nincs kapcsolat a mobiltelefon használata és az aranyeresség között, azonban egy kutatás nemrégiben rámutatott, mennyit árthat, ha az okoseszközt is magunkkal visszük a toalettre.

A Dr. Bánfalvi Aranyér Központ proktológusai is egyetértenek abban, hogy e rossz szokás megszüntetésével csökkenthető az aranyérbetegség kialakulásának esélye. De miért is? Mi a tudományos magyarázat minderre? Cikkünkből kiderül.

Mi történik a toaletten?

Amikor érezzük a székelési ingert, jól tesszük, ha minél előbb elmegyünk WC-re. Itt pedig a dolgunk végeztével ne maradjunk tovább, ne kezdjünk el olvasgatni, telefont nyomkodni, mert a vér ülő állapotban a végbél környéki erekbe áramlik, és ez aranyérhez vezethet.

Egy kutatás szerint átlagosan 7,1 perc elegendő ahhoz, hogy székletet ürítsünk. Ezzel szemben a férfiak nagy többsége – minden 10. férfi – napi 15 percet is ücsörög a WC-n, jellemzően híreket olvas a telefonján vagy fontos e-mailekre válaszol.

Nem csak higiéniai szempontok miatt nem jó, ha a mobilt magunkkal visszük a mellékhelyiségbe: a székelési szokások megváltoztatására is kihat mindez. Amikor ugyanis ürítés után még percekig ott ülünk, hosszan tartó fokozott hasűri nyomás alakul ki, amelynek hatására aranyeresség jöhet létre.

Ugyanez a magyarázata annak is, miért kell az ülőmunkát végző embereknek időnként felállniuk az asztaltól és megmozgatni az izmaikat. A fokozott hasűri nyomás következtében a vér nem tud szabadon áramlani, a visszerekben pangás alakulhat ki – márpedig az aranyér maga is egy visszér.

A fájdalom hamar megjelenhet, de olyan tünetek is társulhatnak még, mint a nehéz székelés, a vérző, előeső aranyér vagy a nyálkás széklet. Halogatni ilyen esetben nem szabad, orvoshoz kell fordulni, aki az okok kiderítése után megkezdi a kezelést.

A kiváltó okok

Az aranyeresség egyik fő kiváltó oka a székrekedés: ez akkor fordul elő, ha nem megfelelő a táplálkozás. Szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy rostokban gazdag ételeket fogyasszunk: válasszuk a teljes kiőrlésű termékeket, együnk sok friss gyümölcsöt, zöldséget, jók még az olajos magvak is.

A kávét, az alkoholt kerülni kell, hiszen ezek vizet vonnak el a szervezetből, amely szintén székrekedéshez vezethet. Napi minimum 2-2,5 liter vizet igyunk, de gyógyteák, gyümölcslevek is számításba jöhetnek – a cukros üdítőket azonban kerüljük.

A székrekedés oka lehet az is, ha nem megyünk el időben WC-re. Főleg a nőknél gyakori, hogy a munkahelyükön halogatják a székletürítést, kínosnak tartják az irodai mosdó használatát. Ez azonban szintén rossz szokás.

A Dr. Bánfalvi Aranyér Központ munkatársai össze is állítottak egy kiadványt, hogy az embereket megismertessék az ún. toalett-tréninggel – a honlapjukon elérhető az írás.

Amit még tehetünk

Alakítsunk ki napi rutint a fent említett tanácsok segítségével – pár nap elteltével szervezetünk tudni fogja, mikor jön el a székletürítés ideje. Lehetőleg 5-7 percnél tovább ne maradjunk a vécén, és ne erőlködjünk, ha nem érezzük az ingert – de a legfontosabb: ne kössük le a figyelmünket mással!