Hogyan függ össze az építőanyag és a környezetvédelem?
Hogyan függ össze az építőanyagok életciklusa és a környezet védelme?
2024. november 15.
A jövő a fenntartható építészeté, emiatt napjainkban nem csupán az energiahatékonyság követelményeinek kell megfeleltetni az épületeket, az építőanyagok és műszaki megoldások környezetre gyakorolt hatásait is figyelembe kell venni.
A klímasemlegesség érdekében törekedni kell a környezetbarát nyersanyagok felhasználására, passzív és energiatakarékos technológiák és helyi építőanyagok alkalmazására.
Ezek tudatában egyre többen döntenek a bio- és öko-építőanyagok használata mellett családi házuk tervezése és megvalósítása során. Ha számodra is fontos a környezet védelme, a fenntarthatóság, bízd családi házad tervezését a Sinóros-Szabó Balázs nevével fémjelzett Aktív Passzív Stúdióra! Éppen ezek miatt válik fontossá az építőanyagok életciklus-elemzése. Mi ez, és hogyan befolyásolja a választásainkat? Hogyan kapcsolódik a passzívházakhoz?
Az építőanyagok jelentősége
Az építés összköltségének jelentős hányadát teszi ki az építőanyagok költsége, emiatt hajlamosak vagyunk az olcsóbb mesterséges anyagokat választani, noha ezek a környezettudatosság és nem mellesleg az egészségünk szempontjából kedvezőtlenebbek.
Az építészeti trendek azt mutatják, hogy a környezet védelme, a fenntarthatóság, az energiahatékonyság érdekében egyre többen térnek vissza a helyben megtalálható és természetes építőanyagokhoz. Ha számodra is fontosak ezek a szempontok, ez a cikk Neked szól.
A környezeti terhelés és az energiafelhasználás csökkentése környezetbarát építőanyagok és technológiák révén valósítható meg. Az építőanyagok életciklus-elemzése kapcsán fontos és meg kell vizsgálni a kitermelés, az előállítás, a szállítás és a csomagolás, valamint a bontást követően a hulladékkezelés kérdését, hiszen amellett, hogy ez rengeteg energiát igényel, környezetkárosító is lehet.
Miért váltak divatossá az aktív- és a passzívházak?
Az újonnan épített családi házak tervezése során figyelemmel kell lenni az építési szabályozás által előírt közel nulla energiaigény teljesítésére, ami arra serkenti a tervezőket és kivitelezőket, hogy új megoldásokat alkalmazzanak. Az aktívházak esetében ez minimális környezetterhelést, míg a passzívházak esetén az energiafelhasználás minimalizálását jelenti a környezet védelmében.
Elképzeléseink, igényeink, a rendelkezésre álló költségvetés, valamint a megvalósíthatóság függvényében választhatunk a kétféle megoldás közül, de bármelyik mellett is tesszük le a voksunkat, jelentős energiamegtakarítást realizálhatunk. A legelőnyösebb megoldást a 2 alternatíva ötvözése jelenti.
Az alkalmazandó építőanyagot kérdése
Mivel sok időt töltünk a négy fal között, a házépítés során alkalmazott építőanyagok hatással vannak az egészségünkre, de az energiaráfordítás, az építőanyag-életciklus szempontjából is lényeges, hogy mit választunk.
Ezek figyelembevételével napjainkban egyre inkább a bio- és öko-építőanyagok, valamint a korszerű technológiák jelentik a környezettudatos választást.