A zárbetét takaró feladata

Kapcsolódó cikkek

A zárbetét takaró feladata

A zárbetét takaró feladata

Üzleti Hírek

2 perc

Zárszerkezet és zárbetét – sokaknál már ennek a két fogalomnak az elkülönítése sem teljesen tiszta technikailag, a zárbetét takaróról pedig azt hiszik, kizárólag esztétikai funkcióval bír.

Ebben a cikkben azt elemezzük, hogy a Zárdiszkont - Online Zárszaküzlet zárbetéteihez kapható zárbetét takarók milyen fontos feladatokat látnak is el, természetesen közben az alapfogalmakat is igyekszünk tisztába tenni.

Zár és zárbetét

Tehát kezdjük az elején, és mielőtt a zárbetét takaró előnyeit felsorolnánk, tisztázzuk gyorsan, mi a különbség zár és zárbetét között. Merthogy a két dolog nem egyezik egymással, és ezt sokan nem tudják, így sokszor vásárláskor is keverik a fogalmakat. Egyesek nem tudják elmagyarázni, mit is szeretnének pontosan vásárolni. Pedig ez nem is annyira ördöngösség csak egy picit kell mélyebbre tekinteni a technikai részletekben.

Zár alatt azt a szerkezetet értjük, amit az ajtó lapjába helyezünk jellemzően (bevésőzár esetében), ennek a feladata, hogy fizikailag megakadályozza az ajtó nyitását csukott állapotban. Vannak zárak, amik a kulcsot maguk fogadják, viszont a modernebb verziók nagyobb része cilinderes, középen egy lyuk van rajtuk kiképezve, ez a zárbetét helye, amibe nyitáskor és záráskor a kulcsot tesszük, a betét feladata, hogy a kulcs mozgását továbbítsa a zárszerkezetek.

A cilinderes zárak nagy előnye, hogy a betét – általában egyetlen hosszú csavar kicsavarásával könnyedén cserélhető, a zárszerkezet közben pedig nyugodtan pihenhet a helyén. Tehát ha elhagyott egy kulcsot, vagy fél, hogy a kulcsait lemásolták, akkor elég magát a betétet pótolni, ez egyszerűbb és költséghatékonyabb is.

Mi fán terem a rozetta?

Van még egy alkatrész, amit kevesen tudnak beazonosítani, illetve gyakran keverik a zárbetét takaróval, ez pedig a rozetta. Ez tényleg csak esztétikai funkcióval bír, jellemzően akkor alkalmazzák, amikor régebbi kulcsos zárat cilinderesre cserélnek, ilyenkor takaró funkcióval sok esetben rozettát szoktak szerelni.

Többféle formában is kapható, van négyzet-, kör- illetve ovális alakú is, természetesen különböző színekben, kivitelben, anyagokban, így mindenki megtalálhatja az ajtó dizájnjának illetve a megrendelő igényeinek megfelelő darabot.

A zárbetét takaró feladata

Végre elérkeztünk a zárbetét takaróhoz, amit szoktak zárbetét porvédőnek is nevezni, nem ok nélkül. Ennek az a feladata, hogy megvédje a zárbetét belső, érzékenyebb részeit a szennyeződésektől, környezeti terheléstől. Nem enged utat sem a pornak, sem a nedvességnek, tehát igazán komoly szerepe van a zárbetét élettartamának növelésében.

A zárbetét takaró rögzítése jellemzően oldalról történik, általában úgynevezett imbusz hernyócsavarokkal. Arra kell odafigyelni, hogy a zárbetét ne simuljon az ajtó síkjába, hanem legalább 8,5 mm pereme legyen.

Poros illetve nedves környezetben nagyon is indokolt lehet az alkalmazása, mivel a különböző időjárási behatások és szennyeződések könnyen okozhatnak kellemetlenséget a zár mindennapi használata során.