Óriási lehetőségeket rejt az érinthető hologram

Óriási lehetőségeket rejt az érinthető hologram

Óriási lehetőségeket rejt az érinthető hologram

szórakozás

2 perc

A felhasználói felület (UI = user interface) a Dolgok Internete szempontjából kritikus pontnak számít.

A biztonsági, a szabványügyi és az általános alapelvekhez hasonlóan az intuitív felhasználói felület hiánya is megakadályozza az IoT (Internet of Things) tömeges elterjedését. Most viszont a Yoichi Ochiai által vezetett Digital Nature Group egyik, japán tudósokból álló kutatócsoportja olyan izgalmas fejlesztéssel rukkolt elő, amely talán változtathat a kialakult helyzeten – számolt be róla az IoT Evolution.

A „tündéri fény” (fairy light) névre keresztelt új típusú hologram képes reagálni a fizikai érintésre, aminek az eredményeképpen különféle változásokat produkál.

Az úgynevezett femtoszekundomos grafikai eljárásnak az a lényege, hogy segítségével módosítani lehet az ultrarövid (mintegy 10−15 másodperc hosszúságú) lézerimpulzusok tulajdonságait. Ennek eredményeképpen a levegő ionizálódik, a fénytörés hatására létrejön a háromdimenziós hologram.

A kutatók két módszert alkalmaztak: egyrészt a térbeli fénymodulációs technológiát, másrészt tükrös galvanométert (egy elektronikai mérőműszert) használtak a lézersugár letapogatására (vagyis a visszaverődő sugarak „befogadására”).

Bár az így létrejött háromdimenziós képek csupán egyköbcentiméteresek, a csapat optimista és bízik benne, hogy nagyobb méretű vetített térhatású képek előállítására is képesek lesznek.

Amikor a felhasználó megérinti a hologramot (ez egy nagyon apró áramütéshez hasonló érzés), kezdetét veszi a változás. A módszer sokkal biztonságosabb, mint az eddigi technikák és idővel még kifinomultabbá válhat.

Az érintés úgy válik bemeneti jellé (tehát úgy lesz a mozdulatnak eredménye), hogy egy miniatűr kamera található a hologram alatt, amely visszaküldi az információkat a vezérlőfunkciót ellátó számítógépnek, ennek eredményeképpen pedig a hologram alakot vált.