Ez aztán a kosár! Sportpályára lép a technika

Ez aztán a kosár! Sportpályára lép a technika

Ez aztán a kosár! Sportpályára lép a technika

szórakozás

4 perc

A SportVU által fejlesztett kamerarendszer és alkalmazás minden eddiginél többet árul el a kosarasok mozgásáról, lebuktatva a lazsálókat és segítve a helyes taktika kialakítását.

Előfordult már, hogy megbabonázva figyelte egy izgalmas kosárlabda mérkőzés közvetítésén, hogy tud félpályáról is könnyedén kosárba találni LeBron James? A dobásokat és a játékosok mozgását a jövőben az edzők és a nézők mellett már egy különösen intelligens kamerahálózat is nyomon követi, felmérve a csapat aktivitását, a védők hárításait és a legcélszerűbb taktikákat.

Talán sokan emlékeznek még a 2011-ben bemutatott Moneyball – Pénzcsináló – című filmre, amelyben Brad Pitt egy kis költségvetésű baseball-csapatot vezet. Az igaz történet alapján készült moziban az edző találkozik egy Yale-en frissen végzett közgazdásszal, aki saját programot fejleszt a játékosok statisztikájának elemzésére. Billy Beane társul vele és a programnak köszönhetően olyanokat szerződtetnek, akikről mindenki lemondott korábban, de a sikerek végül őket igazolják. A valós történet tíz éve zajlott le, körülbelül a technológiai forradalom legújabb hullámának a küszöbén.

Focirajongók figyelem! Itt az OptimEye G5 >>A film, illetve az elmélet azért is korszakalkotó, hiszen arra hívja fel a figyelmet, hogyan lehet egyetlen technológiai trükk vagy fejlesztés segítségével a csúcsra juttatni egy csapatot. Az M2M-megoldások (machine-to-machine) megjelenése szintén egy új fejezetet nyithat a sport, különösen a kosárlabda történetében. A SportVU intelligens újítása hat különböző kamera segítségével másodpercről másodpercre rögzíti a játékosok mozgását, illetve feltérképezi a dobásokat és a rontott labdákat.

A pálya fölött elhelyezett, széles látókörű kamerák 25 képet rögzítenek minden egyes másodpercben. Az edzők és a menedzserek a visszanézés során így pontos lebontást kapnak a pályára lépett játékosok mozgásáról és helyezkedéséről, ez arra is rávilágíthat, ki mennyire hajtotta végre hatékonyan az előre felvázolt taktikát. Ezáltal az eddig „szürkeségbe” szorult sportolók megítélése is javulhat; azt ugyanis könnyű számolni, hogy melyik játékos hány kosarat szerzett, de azt már sokkal nehezebb kiszűrni, hogy egy védő a meccsen megfelelő pozícióban volt-e és mennyire ügyesen blokkolta az ellenfél támadóit.  

Az edzők pontosan megtudhatják, hogy melyik stratégia válik be, és melyik az, ami kevésbé működőképes. A kamerák által rögzített képek emellett a sokat lazsáló játékosokat is lebuktathatják, akik nem mozognak eléggé dinamikusan a meccs során. Ez azonnal rávilágít a csapat erős és gyenge pontjaira, így segítve a szakvezetőket a tökéletes stratégia megalkotásában.

Az edzők mellett ráadásul a szurkolók is sokat profitálhatnak a technológiából, a statisztikákat folyamatosan követni lehet majd a nézőtéren. Ehhez a stadionokban és a tornacsarnokokban korszerű wifihálózat kiépítésére is szükség lesz, ezen keresztül továbbítják ugyanis a kamerák által rögzített adatokat.

Forrás: M2M Now