M2M-hálózat a fókák jövőjéért

M2M-hálózat a fókák jövőjéért

M2M-hálózat a fókák jövőjéért

még több IoT

6 perc

A skóciai St. Andrews Egyetem és a brit Vodafone egy közös M2M-projekt keretében követik a fókák útját.

A gépek közötti technológia (Machine-to-Machine) a tengerbiológusok számára is új távlatokat nyit. A St. Andrews Egyetem tengeri emlősöket kutató intézete (SMRU) már évek óta élen jár a telemetrikus eszközök fejlesztésében. 1982 óta többféle eszközzel próbálták már nyomon követni az állatokat.

Egy új, nemzetközi szinten is különlegesnek számító projekt keretében az intézmény együttműködik a brit Vodafone-nal. Céljuk, hogy a csökkenő egyedszámú borjúfókákat folyamatosan megfigyeljék. A drasztikus változásokat jól érzékelteti, hogy előfordulnak olyan populációk, amelyeknek az egyedszáma az utóbbi 10 évben 90 százalékkal csökkent.

Fókakövetés M2M-mel

A projektben használt nyomkövető sokkal kisebb méretű, mint a korábbi eszközök, nem nagyobb egy átlagos mobiltelefonnál. Az állatok életvitelének megfelelően akár 200 méter mélységig is vízálló. A készüléket egy speciális ragasztóval kíméletesen az állatok bundájára erősítik. Az eszköz az évente történő vedlés során magától leesik.

Az érzékelők által gyűjtött nagy mennyiségű adat hatékonyan segítheti a kutatókat az egyedszám-csökkenés mélyebb elemzésében és a negatív folyamat megállításában. A projekt eredményei az állami szervezetek és az ipari szereplők számára is fontos információkat nyújtanak. 

Például a kutatás energetikai vetülete a megújuló energiaforrásokhoz kapcsolódik. A tervek szerint Nagy-Britannia bizonyos partszakaszaihoz közel úgynevezett offshore szélerőműveket telepítenének. Ebben bizonyulhatnak hasznos segítségnek a tengeri emlősökről gyűjtött adatok, amelyek elemzésével pontosabban megállapítható, hogy hová érdemes elhelyezni a szélturbinákat, melyek azok a pontok, ahol a legkevésbé zavarják az állatok életterét és útvonalát.

SIM kártyás nyomkövető

A St. Andrews kutatói a Vodafone mérnökeivel is együtt dolgoznak, illetve igénybe veszik a távközlési cég M2M-szolgáltatását is. A SIM kártya alapú szenzorok egy olyan globális hálózatra kapcsolódnak, amelyen sokkal könnyebb a lekövetés, mint a „normál” GPS-eszközökön keresztül.

Vodafone: már a vállalatok negyede használ M2M-megoldásokat

A korábbi megoldások nemcsak pontatlan méréseket szolgáltattak, de az adatközlés gyakorisága sem volt megfelelő. A jövőben viszont akár egyetlen számítógépen keresztül is látható az összes nyomkövető adata, a szenzorok ráadásul többféle információt is gyűjtenek, mint a korábbi fejlesztések. Az adatküldés egyébként akkor történik, amikor a fókák a levegővétel miatt feljönnek a víz felszínére, az akkumulátor is csak ekkor kapcsol be.

A globális M2M-hálózat előnyei a többi között, hogy országhatároktól függetlenül működik, nem kell előre nem látható roaming díjakkal számolni, és az eszközök a globális hálózaton ugyanazt a szabványt használják.

Az egyetem szakemberei évente 100 darab Vodafone M2M-alapú készülék legyártását vállalják. A készülékeket nemcsak Nagy-Britanniában, hanem világszerte használhatják majd a kutatóintézetek. Az SMRU korábban is a telemetrikus tengerkutatás élvonalában járt, most azonban kitüntetett szerepet kap a speciális nyomkövetők fejlesztésében is.