Kisokos a Dolgok Internetéhez
Kisokos a Dolgok Internetéhez
2015. december 14.
Egyre többet lehet hallani az IoT-technológiáról és az okosabbnál okosabb eszközökről. Nézzük röviden, hogy mit is tudnak ezek az intelligens rendszerekre épülő megoldások.
A Dolgok Internete (Internet of Things) esetében alapvetően arról van szó, hogy a beágyazott chipeknek és szenzoroknak köszönhetően a különféle termékek – a viselhető kiegészítőktől kezdve az autómotorokon át a hűtőszekrényekig – „okosabbá” válnak.
Ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy az eszközök a személyi számítógépekre jellemző tulajdonságokkal rendelkeznek, viszont alkalmassá válnak az adatgyűjtésre, legyen szó a gép állapotáról, a felhasználói vagy a fogyasztói szokásokról.
Ahhoz, hogy a „dolgok” intelligenssé és csatlakoztatottá (connected) válhassanak, új technológiai háttérre van szükség: módosítani kell a hardvereket, a szoftver-alkalmazásokat és az adott termékbe beágyazott operációs rendszert.
A hálózattal együttműködve ezek támogatásához megfelelő kommunikációra van szükség, az adatbázist például általában az úgynevezett IT-felhő tartalmazza. A sikeres működéshez olyan platform is szükséges, amely a szoftver-alkalmazások megfelelő alapjául szolgál, és egyfajta átjáróként is funkcionál a készülékek által gyűjtött adatok eléréséhez.
Fontos szempont, hogy az információknak az interneten keresztül is megoszthatónak kell lenniük, ezzel a felhasználók kényelmesen, bárhonnan követhetik az összegyűjtött adatokat, kimutatásokat, de az üzleti rendszerekkel való összekapcsolásnál is előny lehet az online elérés.
Még több IoT – Olvassa el korábbi cikkeinket is:
- Hol alkalmazható az IoT?
- A Dolgok Internetéről dióhéjban
- Az üzleti IoT kulcsszava: az átgondoltság