IoT: mi rejlik a csillogó felszín mögött?

IoT: mi rejlik a csillogó felszín mögött?

IoT: mi rejlik a csillogó felszín mögött?

még több IoT

3 perc

Tim O'Reilly szilícium-völgybeli guru szerint a fejlesztő cégeknek nem csupán arra kell helyezniük a hangsúlyt, hogy szemkápráztató kütyüket dobjanak piacra, hanem a Dolgok Internete mögött rejlő rendszert is látniuk kell.

Tudatos táplálkozásra ösztönző okosvillák. A sportolók ütési technikáját felmérő teniszütők. Fogmosásról adatokat gyűjtő intelligens fogkefék. Az edzések során digitális edzőként szolgáló, érzékelővel kommunikáló fitneszkiegészítők. Okos plüssmackók gyermekeknek. A betegek egészségi állapotát nyomon követő, és egymáshoz a világhálón csatlakozó orvosi műszerek... Ez még csak néhány példa arra, hogy a Dolgok Internete milyen mélyreható változásokat indít el az emberek életében, és mennyi új fejlesztéshez ad ihletet a vállalkozásoknak.

Tim O’Reilly, az O'Reilly Media vezetője azonban aggódik amiatt, hogy az újdonságok elvonják a figyelmet az Internet of Things lényegéről, sőt rossz irányba terelik az IoT-ről folyó párbeszédet. A fogyasztók ugyanis főleg az innovatív termékekre összpontosítanak, és nem látják a háttérben lévő teljes rendszert. Az elmúlt három évtized legfontosabb technológiai trendjeit kutató szakértő szerint a Dolgok Internete széles körű, kézzel fogható változásokat hoz majd az emberek életébe. Ennek ellenére se szabad arról megfeledkezni, hogy az intelligens eszközök gyökeres átalakulással járnak.

A szenzorok turbózzák fel az IoT piacát >>„A Szilícium-völgybeli fejlesztő vállalatok nyilvánvalóan lerázzák a vállukról ezeket az aggodalmakat” – hangsúlyozta. A programozó, cégalapító és kiadóvezető úgy véli, hogy ezek a társaságok nem értik a lényeget. Legtöbbjük ugyanis csupán arra fókuszál, hogy intelligens kütyükkel kápráztassa el a vásárlóit, és nem a Dolgok Internete mögött rejlő rendszerben gondolkozik. A szakértő ugyanakkor elismerte, hogy a mobileszközök, az okostelefonok, az egyre olcsóbbá váló érzékelők, továbbá a vezeték nélküli hálózatok megjelenésének köszönhetően az IoT térhódítása már feltartóztathatatlanná vált.  

O’Reilly azt szeretné elérni, hogy az emberek ne csupán a pulzust nyomon követő viselhető kiegészítőkre és okosórákra koncentráljanak, hanem arra is gondoljanak, hogyan alakíthatnák át a teljes egészségügyi rendszert. Az okosautók nyilvánvaló előnyei mellett azt is érdemes figyelembe venni, hogy a világhálóra csatlakozó járművek miként teszik lehetővé az egyes városokban a közlekedés újraszervezését. Az intelligens fejlesztések révén ugyanis össze lehet hangolni a jelzőlámpák működését, a tömegközlekedési járművek menetrendjét, míg az új parkolási rendszerek külön értesítést küldenek a vezetők telefonjaira, ha valahol felszabadul egy hely.

Top 10: Ők a Dolgok Internetének igazi úttörői >>Meglepő módon a szakértő a Dolgok Internetét támogató fejlesztések közé sorolta az Ubert is. A Budapesten is elérhető okostelefonos alkalmazásban önjelölt sofőrök és utazni vágyók találhatnak egymásra. Az Uberre talán senki se tekint úgy, mint egy IoT-re épülő vállalatra, de szerinte pontosan ez a probléma. Az alternatív taxiként értékelhető szolgáltatás ugyanis épp azokat a változásokat segíti elő, melyek elterelik a figyelmet az egyes termékekben elhelyezett szenzorokról.

A techguru úgy véli, hogy sokan már csak a szemüket forgatják, ha a Dolgok Internetéhez kapcsolódó újabb fejlesztés kerül szóba. Az utóbbi évek során ugyanis szinte már a csapból is az folyik, hogy mennyi előnnyel jár az IoT, de a technológiai ipar már kicsit beleunt abba, hogy lépést tartson az újabb és minden eddiginél többet ígérő eszközök színes kavalkádjával. Tim O’Reilly-t a mostani időszak a dot.com buborék kipukkanása utáni évekre emlékezteti, ekkor ugyanis sokan kérdőjelezték meg az internet előnyeit. Szerinte épp ezért fontos a párbeszéd újraindítása, hogy a fogyasztók a csillogó felszín mögött is meglássák az IoT-ben rejlő rendszert.

Forrás: Venture Beat