Új távlatok a drónok hasznosításában

Kapcsolódó cikkek

Új távlatok a drónok hasznosításában

Új távlatok a drónok hasznosításában

logisztika

2 perc

A videokártyáiról ismert Nvidia bejelentette, hogy közös projektbe kezd a kereskedelmi óriás JD.com-mal. A közös projekt vívmányaként olyan robotrepülők forgalmazását tervezik, melyek a csomagszállításban vagy akár a mezőgazdasági munkában is segíthetnek.

A JDrone és a JDrover névvel ellátott két robot mesterséges intelligencia-alapú navigációt használ, előbbi a levegőben közlekedve, utóbbi pedig a földön keresve a célpontot. A szerkezetek az Nvidia Jetson platformjának segítségével nemcsak a hagyományos értelemben képesek elnavigálni a megadott helyre, de a fejlesztők szerint betartják a közlekedési szabályokat, át tudnak kelni a tömegen, felismerik a közlekedési lámpákat és a különböző jelzőtáblákat is.

Mindez a gyors fedélzeti képfeldolgozó algoritmusoknak és az Nvidia úttörőnek számító új chipjének köszönhető, amely közvetlenül ott végzi el a számításokat, ahol a szenzorok által gyűjtött adatokat tárolják, így a folyamatot nem korlátozza az információtovábbítás sebessége.

Dolgozó Drónok – Megérik a pénzüket

A JDrone 100km/h sebességgel képes haladni, miközben 30 kilogrammot szállít, de a jövőbeli modellek akár 200 kilogramm felemelésére is képesek lehetnek. A következő évtizedre a gyártó reményei szerint nagyjából egymillió ilyen típusú drón üzemelhet, amelyek feladata a postai kiszállításon túl az élelmiszer- és gyógyszerszállítást is magába foglalja.

A gépi tanuláson alapuló döntéshozatalnak köszönhetően a robotok jelentős költségcsökkentést érhetnek a logisztikában. A szerkezetek ugyanígy alkalmazhatóak lesznek például a gabona permetezésére, más mezőgazdasági munkák végzésére vagy akár vészhelyzetben lévő személyek felkutatására, illetve segélykérésre is.

Az Nvidia úttörőnek számít az egyre népszerűbb „AI at the Edge” technológiában, melynek lényege, hogy a mesterséges intelligencia közvetlenül az adatgyűjtő eszközön dolgozza fel a beérkező adatokat, és használja fel azokat a szükséges számításokhoz. Mindez azt jelenti, hogy nem szükséges az információ távoli adatközpontokba való továbbítása. A cég csaknem 3 milliárd dollárnyi összeget fektetett az új chip kifejlesztésére.

Múlt hétfőn jelentette be a társaság az ugyancsak úttörő TensorRT nevű szoftver új verziójának elkészültét is. A fejlesztés látványosan felgyorsítja a mesterséges intelligencia működését azáltal, hogy segít az eszközök „idegrendszerének” a tárgyak és mintázatok felismerésében. A normál esetben sok időt felemésztő feladatot akár negyvenszer gyorsabban is képes végrehajtani a programot használó eszköz.

Forrás: TechCrunch