Okosodnak a vonatok is

Okosodnak a vonatok is

Okosodnak a vonatok is

logisztika

2 perc

Közös projektet indít Európa legnagyobb vasúttársasága, a német Deutsche Bahn és a Hyperloop Transportation Technologies. Az „Innovatív Vonat” elnevezésű program keretében egy hagyományos szerelvényt látnak el olyan csúcstechnológiai megoldásokkal, amelyek növelhetik a hatékonyságot, miközben közelebb hozzák a digitális világot a vasúti közlekedéshez.

A fejlesztés folyamán a két partnercég a korszerű technológiák terén igencsak széles körű tapasztalattal rendelkező Hyperloop Transportation Technologies (HTT) fejlesztéseire, illetve a közösségi finanszírozási kapcsolataira fog támaszkodni, de a kivitelezést a Deutsche Bahn fedezi saját forrásaiból. A programnak köszönhetően a jövő utazói egyebek közt testközelből is megtapasztalhatják a kiterjesztett valóság nyújtotta élményeket és előnyöket. A tervek szerint ugyanis olyan interaktív panelekkel látják el a szerelvény ablakait, melyek felismerik az utasokat és kapcsolatba lépnek velük. A korszerű platformok valós idejű információkkal szolgálnak majd, így például megmutathatják a legfrissebb híreket, az aktuális időjárást és a közlekedési információkat. 

Az utasok várhatóan a következő év elején próbálhatják ki először, milyen érzés a világ egyik legmodernebb járművén vonatozni. „Napjainkban talán az az egyik legégetőbb probléma a közösségi közlekedésben, hogy az állami ösztönzők és a támogatások mértéke nem éri el a kívánt szintet” – hangúlyozta Dirk Ahlborn, a technológiai vállalat vezérigazgatója. A cégvezető úgy látja, hogy az innovatív technológiák és ötletek mind hozzájárulnak a felhasználói élmény javításához, miközben az új pénzügyi stratégiák és üzleti modellek segítségével orvosolni is lehet a meglévő problémák jelentős részét. 

A JumpStarter által 2013-ban alapított HTT főként gyors, biztonságos, profitábilis és környezetbarát közlekedési rendszereket tervez, gyárt és épít ki, legyen szó akár személy- vagy teherszállításról. A Hyperloop először akkor került be a köztudatba, amikor Elon Musk üzletember nyilvánosságra hozott egy futurisztikus fejlesztésről szóló részletes tervet. Ez alapján speciális vákuumos megoldással lehetővé tennék, hogy az utasok mindössze fél óra leforgása alatt érjenek Los Angelesből San Franciscóba (a két város között légvonalban 560 kilométer a távolság, ez repülővel nagyjából 80 perces utat jelent). 

További érdekesség, hogy a vállalat márciusban egyezségre jutott a szlovák kormánnyal, hogy feltérképezze egy helyi Hyperloop rendszer kiépítésének lehetőségét, mely a Pozsony-Bécs útvonalat hihetetlenül rövid időre, mindössze nyolc percesre rövidíthetné. Egyelőre azonban úgy néz ki, valós jármű a hagyományos vonatokra épülő német együttműködésből lesz előbb, hiszen a légritkított csőben haladó szupergyors kapszulák még csak nagyon korai tesztfázisban járnak.

Forrás: TechCrunch