Jó szakemberekre a jövő gyárainak is szüksége van

Kapcsolódó cikkek

Jó szakemberekre a jövő gyárainak is szüksége van

Jó szakemberekre a jövő gyárainak is szüksége van

gyártás

2 perc

Az IoT-nek köszönhetően a gyártósorokon újabb szintre emelkedhet a hatékonyság, de ezzel együtt szükség lesz a szakemberekre is, akik képesek kezelni a kifinomult rendszereket.

Korábban is foglalkoztunk azzal, hogyan alakíthatja át az egész ipart a Dolgok Internetének (Internet of Things, IoT) térnyerése. Az adatgyűjtésre alkalmas, internetre csatlakoztatott berendezések minden eddiginél pontosabb betekintést engednek a gyártósorok minden apró részletébe, így a prediktív karbantartásnak köszönhetően a meghibásodások gyorsan észlelhetőek és javíthatóak, a leállások száma pedig minimálisra csökkenhet.

Új technológiák

Az olyan új ipari megoldások, mint például a 3D-nyomtatás már eddig is hozott innovatív megoldásokat abban, hogy miként készülnek új termékek a gyártósoron, még akkor is, ha csak a tervezési folyamatokat gyorsítják fel. A konkrét előállításon túl azonban az ilyen digitálisan vezérelhető rendszerek a távoli együttműködést is elősegítik, így a tervrajzok, adatok könnyedén továbbíthatóak a felhőn keresztül, és a világ különböző pontjain működő telephelyek is dolgozhatnak úgy, mintha irodáik közvetlen szomszédok lennének.

Az adatvezérelt ipari megoldásoknak köszönhetően az üzemvezetők sokkal pontosabb tudhatják, milyen állapotban van épp a gyár, ismerik annak minden igényét. Ennek köszönhetően az információgyűjtés arra is alkalmas lehet, hogy jobban óvják az emberi munkaerőt, sőt még a dolgozók továbbképzése is célirányosabbá válik.

A gépek mellett az ember továbbra is fontos tényező

Az értékes adatokra támaszkodó vállalatok sokkal könnyebb tudják menedzselni az ellátási láncaikat, ennek köszönhetően jelentős bevételkiesésektől kímélhetik meg a költségvetést. Az átalakulást azonban nemcsak a robotok hajtják, az igazán előnyös piaci pozícióhoz a szakértő munkaerő is felértékelődik.

A szerelősorok mellett dolgozó gyári munkások helyét már rég átvették az automatizált berendezések, így a megmaradt emberi munkaerő már sokkal képzettebb, mint amire korábban szükség volt. Ennek köszönhetően a vállalatok többsége felismerte, hogy munkavállalói értékesebbek is a korábbiaknál.

Az adat önmagában ugyanis nem ér semmit. A megfelelő analitikai rendszerek nélkül bármilyen értékes megtakarítás ott lapulhat a végeláthatatlan információhalmazok mélyén, ezek kinyeréséhez azonban szükség van adatszakértőkre, informatikusokra, programozókra. Ha tehát az ipari vállalatok továbbra is növekedést várnak el az IoT-től, fontos, hogy ne csak a modern digitális technológiákat olvasszák be saját munkafolyamataikba, hanem az annak kezelésére alkalmas munkaerő megtalálásával és megtartásával is foglalkozzanak. 

Forrás: Network World