Ezekre is képesek lesznek a szuper szenzorok

Ezekre is képesek lesznek a szuper szenzorok

Ezekre is képesek lesznek a szuper szenzorok

gyártás

3 perc

A Dolgok Internete egyik legbonyolultabb kérdése, hogy miként ismerhetik fel az eszközök természetesen, észrevétlenül az emberi viselkedés általunk megszokott formáit. A szuperszenzorokon dolgozó Future Interfaces Group lehet, hogy megfelelő választ talált erre a kérdésre.

Már korábban is írtunk a Google által támogatott fejlesztésről. A projekt célja egy olyan univerzális szenzor létrehozása, mely beépített érzékelőivel a lehető legtöbb eseményt képes pontosan megkülönböztetni. Az eszköz bonyolult machine learning rendszerek segítségével képes összevetni a hangra, hőmérsékletre, mozgásra vonatkozó adatokat. Így például felismeri, hogy mikor nyitotta ki a felhasználó a csapot, vagy éppen mikor zárta be a mikrohullámú sütő ajtaját. 

Összetett rendszerek

A fejlesztők szerint a következő lépés az lesz, hogy a cselekvésekre vonatkozó adatokat kontextusban is értelmezzék. Példaképpen említették, hogy a szenzor képes pontosan számon tartani, ha egy nyilvános WC kéztörlőjéből valaki elvesz egyet. Innentől kezdve nincs más feladata a karbantartónak, csak megadni, hogy mennyi papírtörlő fér összesen a tartóba, és ha fogytán van a készlet, azonnal értesítést kaphat erről.

Az univerzális szenzor akár kezdetleges okosmérőként is funkcionálhat. Ha ugyanis betáplálják a programba, hogy milyen teljesítményűek a házban a csapok, akkor az érzékelő jelzései alapján az is megbecsülhető, hogy mennyi vizet használtak a lakók.

Érdemes megemlíteni a magasabb szintű összefüggéseket felismerő rendszereket is. Vegyünk például egy olyan, több állapottal is rendelkező háztartási berendezést, mint a mikrohullámú sütő. Ha a rendszer tudja, hogy milyen érzékelhető lépések (ajtó kinyitása, becsukása, melegítés végét jelző sípolás stb.) kötik össze a különböző állapotokat, akkor azt is meg tudja határozni, hogy használatban van-e épp a készülék, vagy szabad.

Piaci tervek

Könnyen átlátható, hogy üzleti környezetben egy ilyen univerzális fejlesztés nagyon sokat érhet. A karbantartók számára a rendszer például pontos értesítéseket adhat a készletek feltöltéséről vagy az egyes eszközök hibás működéséről. De akár a műhelyek biztonságos működésében is segíthet a szuperszenzor azáltal, hogy folyamatosan megfigyeli, milyen gépek vannak éppen használatban.

Az okosotthonokban sokak számára ijesztő lehet az ilyen szintű részletes megfigyelés, azonban a fejlesztőcsapat egyik tagja kiemelte, hogy semmilyen nyers adatot nem továbbít a szenzor. Sem a hangfelvételek, sem a mozgásra vonatkozó mérések nem kerülnek a felhőbe, pusztán a cselekvések megnevezése.

Az innováció egyelőre nem áll készen a piaci bevezetésre, ugyanakkor az elektronika egy viszonylag jól integrálható áramkörön kap helyet, és egy könnyen vezérelhető szoftveres környezet is segíti a teszteléseket. Tehát eléggé előrehaladott állapotban van a fejlesztés ahhoz, hogy hamarosan részét képezze valamilyen smart home csomagnak.

Forrás: TechCrunch