Egyre több eszköz lóg az interneten
Egyre több eszköz lóg az interneten
2016. június 03.
Az IoT, azaz a Dolgok Internete már 2018-ra átveheti a vezető helyet a mobiltelefonoktól az összekapcsolt eszközök számában – összegezte az Ericsson legfrissebb mobilitási jelentésében.
2015 és 2021 között az IoT-hez kapcsolódó eszközök száma éves szinten a vállalat előrejelzése szerint 23 százalékkal emelkedik, ezen belül a mobil IoT részaránya nő majd a leggyorsabban.
2021-re várhatóan 28 milliárd eszköz kapcsolódik majd egymáshoz világszerte, ebből közel 16 milliárd világhálóra csatlakozó IoT-eszköz lesz.
Az IoT-kapcsolatok bővülése terén Nyugat-Európa jár majd az élen, de minden régióban, így Kelet-Közép Európában is növekedés várható.
A növekedést elsősorban a hatósági szabályozás ösztönzi: például a közüzemi okosmérők bevezetése, vagy az az Európai Unió területén 2018-ban életbe lépő irányelv, miszerint minden új autót okos segélyhívó (e-Call) rendszerrel kell felszerelni. Az összegzésben hozzáteszik: a hálózatba kapcsolt járművek iránti kereslet az EU-ban már jelenleg is növekszik.
Rima Qureshi, az Ericsson alelnöke és stratégiai igazgatója arra számít, hogy „az Internet of Things előretörése felgyorsul, mivel a készülékek ára csökken és innovatív alkalmazások jelennek meg. Az 5G hálózat 2020-ban kezdődő kereskedelmi kiépítésével pedig a Dolgok Internete számára kritikus fontosságú funkciók válnak elérhetővé”.
A jelentés további főbb megállapításai:
Az adatforgalom töretlenül tovább növekszik: 2015 és 2016 első negyedéve között a globális mobil adatforgalom 60%-kal nőtt – egyrészt az okostelefon-előfizetések számának növekedése, másrészt az egy felhasználóra jutó adatforgalom növekedése miatt. 2021 végére a mobil adatforgalom mintegy 90%-át okostelefonok adják majd.
Az 5G korai kiépítését tervező országok között további harmonizáció szükséges: az 5G-hálózat kiépítése a várakozásoknál gyorsabban haladhat, és a korai bevezetésben résztvevő országok között a frekvenciák elosztásának egyenlősítésére (úgynevezett spektrum-harmonizációra) lesz szükség a jelenlegi folyamaton felül is.
További cikkek a témában
