Az érzelem nélküli robotok veszélyesek igazán

Az érzelem nélküli robotok veszélyesek igazán

Az érzelem nélküli robotok veszélyesek igazán

gyártás

2 perc

Ha olyan robotok jönnek létre, amelyek a szó klasszikus értelmében véve nem mutatnak ki emberi érzéseket, akkor az sokkal veszélyesebb lehet, mint az olyan gépezet, amely tökéletesen képes imitálni az érzelmeket. Folytatjuk a robotokról szóló sorozatunkat.

Elméletileg egy napon képes lesz arra az emberiség, hogy olyan robotot hozzon létre, amely tökéletesen utánozza az emberi érzéseket, és nem pusztán az érzelmek legalapvetőbb jeleit mutatja, hanem a legfinomabb viselkedésbeli árnyalatokat is érzékelteti. Az új-zélandi Touchpoint Group technológiai cég például most azon dolgozik, hogy év végére megalkossa a világ legdühösebb robotját. A mesterséges intelligenciával felruházott gépet nem katonai célokra szánják, hanem a vállalatoknak segítenének abban, hogyan kezeljék a panaszos ügyfeleiket.

A szakértők az első robotok megjelenése óta nagyon komoly filozófiai vitákba bonyolódtak arról, hogy vajon a színlelt érzelmeket és öntudatot hogyan lehet megkülönböztetni a valós emberi érzésektől. Ha egy gép teljes mértékben le tudja másolni az érzéseket, és hasonló érzelmi reakciókat ad, mint egy ember, akkor jogos-e, hogy öntudat nélküli teremtményeknek tartsuk a gépembereket?

4 szakma, ahol a robotok vehetik át a főszerepet >>Egy ilyen magasan fejlett szerkezet létrehozása persze egyelőre csak az utópisztikus elképzelésekben létezik, és a várakozások szerint valószínűleg nem is jelenik meg a következő évtized folyamán – inkább csak az évszázad végén. És még ha a kutatók meg is alkotnak egy dühös, emberszerű robotot, ez még mindig kevesebb aggodalomra ad okot, mintha olyan gépet gyártanának, amely minden érzelmet nélkülöz.

A The Telegraph összegzése szerint az IT-szakemberek és a tudósok sokkal nagyobb hibákat követhetnek el, amikor érzelemmentes robotokat teremtenek. A tervezés folyamán ugyanis valószínűleg kevésbé lennének körültekintőek. „Ha képesek vagyunk arra, hogy a mérges robotok hitelesen utánozzák az embereket, akkor ez azt jelzi, hogy valami veszélyeset hoztunk létre, és az új gépezeteknek nem szabad hatalommal járó pozícióba kerülniük” – vélekedik az Oxford Martin School jövőkutató intézetének (Future of Humanity Institute) a szakértője. 

Egymillió dollárért keresi gazdáját a gigarobot >>

„Az evolúció során minden arra készítette fel az embereket, hogy megfelelően kezeljék a támadásokat és az ellenük irányuló dühöt, meg kellett tanulniuk, hogy kiben bízhatnak meg. A legnagyobb fenyegetést jelentő masinák azok, amelyeket egyetlen emberi mérce szerint sem lehet osztályozni, amelyek érzéketlenek a világ szörnyűségeire. Ha a mesterséges értelemmel rendelkező robotok közömbösek az emberek iránt és hatalmat ragadnak a kezükbe, akkor nyilvánvaló, hogy miként vehetnek rossz fordulatot a fejlesztések” – utalt a valóságtól még mondhatni fényévekre levő, de a sci-fi filmekben visszatérő félelmekre Dr. Stuart Armstrong.

Milyen a világ legdühösebb robotja? Olvassa el cikkünk első részét is! >>