Okosmérők: így jelzik a tömeges adatok az eltitkolt fogyasztást

Okosmérők: így jelzik a tömeges adatok az eltitkolt fogyasztást

Okosmérők: így jelzik a tömeges adatok az eltitkolt fogyasztást

energia

2 perc

Az M2M-technológiának köszönhetően egyre nagyobb adatmennyiség áll a szolgáltatók rendelkezésére, de az áramlopások hatékonyabb kiszűréséhez az adatfeldolgozási folyamatok további fejlesztésére van szükség – véli a Software AG energetikai szakértője.

Energiatolvajok – Mi lehet a megoldás?

A normál áramfogyasztástól történő eltérésekre való odafigyelés kiindulópontnak jó lehet, azonban a teljes képhez másra is szükség van. Az energiafelhasználás egyéb okokból is csökkenhet, hiszen azt karbantartás, áramkimaradás, viharkár is okozhatja vagy bezavarhat egy közelben zajló építkezés is. És természetesen nem árt figyelembe venni az aktuális hőmérsékletet és napszakot sem.

Ha például a szenzoros mérő értesíti a szolgáltatót az esetleges manipulálásról, a vállalati analitika azonnal képes összevetni a figyelmeztetést a rendszerben fellelhető összes adattal. Így rögtön látható, hogy nem zajlik karbantartás az adott helyen vagy a közelben, az ügyfél előzetesen nem jelentett be elektromos vagy építési munkálatokat, és például áramszünet sem volt a környéken.

A cím alapján pedig az is ellenőrizhető, hogy volt-e már korábban hasonló gyanús tevékenység a környéken, valamint a fogyasztási szokások és – fizetési moráltól függetlenül – a számlák is áttekinthetők.

Az okosrendszer a fő hálózati elosztókra is telepíthető, így egyszerre akár egy 20 fogyasztót ellátó ág is nyomon követhető – összegezte az IoT Now oldalán Donald Fisher, a Software AG energetikai vezetője.

Az üzleti folyamatmenedzsment eszközöknek köszönhetően ezután az illetékes szakemberek láthatják, hogy hány eljárás van éppen folyamatban, megbecsülhetik az így fellépő veszteségeket, és azt is, hogy az adatfeldolgozás mennyi időt vesz igénybe.

Mindehhez természetesen olyan eszközökre van szükség, amelyek egy helyen képesek kezelni az összes információt és a megfelelő következtetéseket le is vonni azokból. Bár a nyugat-európai országokban is egyre több az intelligens fogyasztásmérő, és ennek köszönhetően egyre nagyobb mennyiségű adat áll rendelkezésre, a feldolgozási folyamaton viszont van még mit finomítani – tette hozzá a szakértő.