Adatközpontok fűthetnék fel az okosotthonokat

Adatközpontok fűthetnék fel az okosotthonokat

Adatközpontok fűthetnék fel az okosotthonokat

energia

3 perc

Egy New York-i feltaláló azzal az ötlettel állt elő, hogy az otthoni számítógépek által megtermelt hőt a háztartások fűtésére használják fel, a mérnök már el is indított a Kickstarter oldalán egy közösségi finanszírozási kampányt, hogy összegyűjtse a gyártás beindításához szükséges pénzt.

Tudjon meg még többet az okosotthonokról! Ezért már megéri okosotthonba költözni >>Rengeteg módja van annak, hogy a háztulajdonosok hogyan tehetik egyszerűbbé és kényelmesebbé a mindennapjaikat a gépek közti (M2M: machine-to-machine) kommunikációra épülő készülékeknek köszönhetően. A világhálóra kapcsolódó eszközöket egyrészt távolról is lehet szabályozni egy okostelefon segítségével, a korszerű berendezések kiismerik a fogyasztói szokásokat, de a háztartások áram- és vízszámláinak csökkentéséhez is hozzájárulhatnak. A lakók például akár már a hazaérkezésük előtt beállíthatják a megfelelő hőmérsékletet, felkapcsolhatják a világítást, elindíthatnak egy mosást, sőt az intelligens hűtő arról is értesítéseket küldhet, ha elfogyott valamilyen élelmiszer, és be kell vásárolni hazafelé menet.

Az M2M Now oldalán megjelent kritikus hangvételű cikkében ugyanakkor Nick Booth szabadúszó újságíró a korszerű háztartási gépeket a kedvenc háziállatához hasonlította. A szerző Molly nevű kutyája ugyanis az egyik percben jelzi, hogy szeretne kimenni a lakásból. A gazdája erre abbahagyja, bármit is csinál éppen, és kinyitja neki a bejárati ajtót, de az állat hirtelen meggondolja magát. A szabad levegő csábítása egyik pillanatról a másikra megszűnik, és a kutya visszamegy a ház belsejébe hűsölni.

A szakértő szerint mindez igaz az intelligens számítógépekre, adatközpontokra, vagy a felhőalapú szolgáltatásokra is. Lehet, hogy ezek a megoldások nagyon is okosak, mobilisak és meggyőzőek, a szerző mégis azt kívánja, bárcsak néha az innovatív eszközök is „meggondolnák” magukat. Mikor megjelentek a nagyobb gépek, akkor a kisebb, személyi számítógépeket egy „üvegházba” börtönözték be, és csak távolról, egy zöld képernyőn keresztül lehetett elérni a készülékeket. Miután a szegény processzorok felszabadultak a társadalmi szempontból teljesen érzéketlen informatikai menedzserek „zsarnoki elnyomása” alól, nagyon hamar ráébredtünk, milyen nehéz az, ha az ember saját maga rendelkezik egy személyi számítógéppel – olvasható Nick Booth cikkében.

A szerző megfogalmazása szerint a laptopok ugyan nagyon is „aranyosan” néznek ki, de hamarosan elkezdhetik majd összetörni a felhasználók szívét. Hacsak nem veszítjük el, semmisítjük meg a készülékeket, vagy nem kapnak egy elég súlyos vírusfertőzést, akkor a hordozható számítógépek könnyedén hátba támadhatják a fogyasztókat – véli a szabadúszó újságíró. Az egy évtizeden át tartó kellemetlen incidenseket követőek a szakértők kölcsönösen egyetértettek abban, hogy eljött az ideje annak, hogy a számítógépeket profi szakemberek kezébe adják. Ezáltal ismét visszatértünk ahhoz a gyakorlathoz, hogy a processzorunkhoz, valamint az eszközön tárolt adatokhoz csupán egy modern adatközpont biztonságos keretei között férhetünk hozzá.

A kutyás hasonlatnál maradva tehát a számítógépek először odakint voltak, majd úgy döntöttek, hogy beköltöznek a háztartásokba, majd pedig rájöttek arra, hogy kint mégis „boldogabbak” voltak – írja kommentárjában az M2M Now szerzője. Az intelligens technológiák újabb hullámának köszönhetően azonban a gépek ismét visszatérhetnek az otthonokba, vagyis elérhető közelségbe kerülhetnek a fogyasztókhoz.

Csak egy karnyújtásra álmai okosotthona >>A New York-i feltaláló és gépek közötti kommunikációra épülő fejlesztésekkel foglalkozó mérnök, Lawrence Orsini felvetette annak az ötletét, hogy mi lenne, hogyha a számítógépek központi feldolgozóegységét (CPU - Central Processing Unit) egy háztartásokban található adatközpontban helyeznék el. A terv mögött rejlő logika – az Exergy Projekt – lényege, hogy a berendezések által előállított hővel (amely egyébként az adatközpontot melegítené fel) a lakásokat fűtenék be. Eddig tart az elmélet, de van még néhány olyan gyakorlati probléma, amelyet a tervezőnek még meg kell oldani a bevezetés előtt. A szakértő ezért a Kickstarter oldalán közösségi finanszírozási kampány keretében próbál meg további forrásokat gyűjteni, hogy egy hatékonyabb készüléket hozhasson létre.

Ez pusztán csak az egyik olyan elképzelés, amely az otthonokat összekapcsolja a Dolgok Internetével, hogy megoldja az adatközpontok létrehozásával foglalkozó iparágban lévő energiaválságot. Az Egyesült Királyságban az Uptime Energy arra szeretné ösztönözni a háztulajdonosokat és a kisebb vállalatokat, hogy ne a csúcsidőszakban fogyasszanak áramot. Az energiatakarékos felhasználók külön pénzjutalmat kapnának, amely eddig csak a nagyvállalatoknak járt. Az Uptime azonban most létrehozott egy olyan szoftvert, amelyik automatikusan átállítja az otthoni és irodai készülékeket vagy akár az adatközpontokat is, hogy a kritikus időszakban a szünetmentes tápegységről fussanak.

Forrás: M2M Now