Orvosi beavatkozás nanorobotokkal

Orvosi beavatkozás nanorobotokkal

Orvosi beavatkozás nanorobotokkal

egészség

4 perc

Az amerikai Johns Hopkins Egyetem kutatói a kolonoszkópia területén tesztelik a nanorobotokat – számolt be róla a TechCrunch.

A csillag alakú nanorobotok legszélesebb pontjukon sem érik el az egy millimétert, így szabad szemmel szinte észrevehetetlenek. Azonban a ma már megoldható miniatürizálásnak köszönhetően ebbe a pár száz mikrométer nagyságú eszközbe is lehet annyi technológiát belehelyezni, hogy az invazív vizsgálatot fájdalommentessé tehessék.

Kényes téma

A vastagbéltükrözés altatás nélkül kellemetlen folyamat. Ezek az apró nanorobotok viszont áttörést hozhatnak ezen a területen is. Az apró eszközökbe ugyanis hőmérőket, pH-mérőket helyeztek el, sőt bizonyos típusú enzimekre is képesek reagálni. Egyetlen parancsot kapnak, ha teljesülnek bizonyos körülmények, akkor zárják össze a karjaikat.

Ha a robotok a vizsgálathoz szükséges szövettel találkoznak, labdává formálódnak, miközben a csápjaik hegyes végével mintát vesznek. A biopszia után az orvosok mágnes segítségével emelhetik ki a miniatűr „segítőket”.

Hibaszázalék

Az innováció még további fejlesztést igényel, hiszen a kutatások alapján a nanorobotok nem mindig sikeresek. Gyakori probléma, hogy túl hamar záródnak össze, vagy esetleg nem a megfelelő helyre kerülnek, így nem tudnak mintát venni. Az eddigi kísérletek ugyanakkor azt mutatják, hogy az eszközök harmada sikerrel jár.

A fejlesztés egyelőre csak kísérleti fázisban van, és csak sertéseken végeztek vizsgálatokat. Az eddigi eredményeknek köszönhetően ugyanakkor hamarosan elkezdődnek az embereken végzett tesztek is.