Idén újabb csúcsokra tör a digitális egészségügy

Idén újabb csúcsokra tör a digitális egészségügy

Idén újabb csúcsokra tör a digitális egészségügy

egészség

3 perc

A 2014-es esztendő nagyon fontos volt a digitális egészségügy szempontjából, a gépek közötti kommunikáció terjedésének köszönhetően azonban az idei évben még erőteljesebb növekedésnek lehetünk a szemtanúi.

Az Egyesült Államokban tavaly az elérhető betegellátást célzó törvény bevezetésével rengetegen jutottak biztosításhoz, míg az egészségügyben és a gyógyszeriparban zajló innováció is felgyorsult. Az iparág az előző évben nagyobb ütemben bővült, mint korábban bármikor, és a trend várhatóan idén is folytatódik, miután beindultak a viselhető kiegészítőkkel, a betegségek kutatásával és megelőzésével, a távgyógyászattal és a digitális klinikákkal kapcsolatos fejlesztések.

Kiderült az Apple újabb nagyszabású terve >>2020-ra az egészségügyben dolgozó informatikai szakemberek száma várhatóan 21 százalékkal növekszik majd – jósolják a Chicago Egyetem szakértői. A Rock Health legutóbbi összesítése szerint tavaly összesen 4,1 milliárd dollárnyi tőke folyt be a digitális egészségügy területén tevékenykedő startup vállalkozásokba. Emellett több olyan technológiai óriáscég – mint például az Apple és a Google – jelentett be az előző évben olyan kezdeményezéseket, amelyek kifejezetten erre az iparágra összpontosítanak. Az ABI Research kutatása közben kimutatta, hogy a fizikai aktivitást nyomon követő fitnesz kiegészítők száma jócskán felülmúlta az okosórákét 2014-ben.

A gyors növekedést szem előtt tartva, az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány olyan digitális egészségügyi trendet, amelyre érdemes lesz odafigyelni az idei év folyamán:

Viselhető kiegészítők

Az év elején megrendezett CES fogyasztói elektronikai kiállításon az aktivitást figyelő fitnesz eszközök – természetesen – ismét nagyon népszerűek voltak, de a viselhető készülékekben alkalmazott technológiák egyébként is jóval fejlettebbé – és sokkal hasznosabbá – válnak. Számos olyan intelligens eszköz jelent meg a vásáron, amely azt jelzi, hogy az iparág idén még jobban megszilárdíthatja piaci pozícióját és kiterjesztheti az eddigi határait. A látogatók például találkozhattak olyan készülékekkel, amelyek a halláskárosultaknak segítenek, hogy zsúfolt és lármás helyeken könnyebben megértsék, hogy mit mondanak nekik. Emellett a kiállításon olyan diabéteszes betegek számára tervezett eszköz is volt, amelyik a vércukorszintet méri és elemzi.

Rajzoljon bioszenzorokat a bőrére >>„Hatalmas – és eddig még kiaknázatlan – lehetőségek nyílnak meg azáltal, hogy a bioszenzorokra épülő technológiák egyre jobban fejlődnek. Egy olyan világot képzelünk el, ahol a betegek egészségi állapotáról adatokat gyűjtő készülékekkel egyrészt csökkenteni lehet az egészségügyi költségeket, másrészt a páciensek is sokkal jobban érezhetik magukat” - mondta a Rock Health ügyvezető igazgatója és alapítója. „Ez elsősorban azokat érintheti, akik krónikus betegségekben, vagy életveszélyes kórokban szenvednek - egy olyan rendszer irányába mozdultunk el ugyanis, ahol a méréseket már otthonról is el lehet végezni, ezáltal csökkenhet a kórházi tartózkodás ideje, és sok emberéletet lehet megmenteni” – fűzte hozzá Halle Tecco.

Előrejelző analitika

A digitális egészségügy területén is rendkívül divatos szakkifejezéssé vált a „big data”, amely azt a korábban elképzelhetetlen mennyiségű adatot jelenti, amelyet az egymással kommunikáló készülékek gyűjtenek a felhasználókról. A kutatók egy ideig csupán a betegségek megelőzésére használták ezeket az információkat, viszont az adatok részletes elemzése forradalmi változásokat hozhat a jövőben. Hogyha ezt kombináljuk azokkal a kiegészítőkkel, amelyek nyomon követik a páciensek állapotát, akkor sokkal többet megtudhatunk a krónikus betegségekről és arról, hogy háríthatjuk el ezeket.

Ennek egyik kiváló példája az, ahogyan az Intel arra használja fel az adatokat, hogy segítsen a Parkinson-kór leküzdésében. Egy okosóra és egy mobiltelefon a nap 24 órájában figyeli a betegek mozdulatait – másodpercenként összesen 300 adatot gyűjtve – hat hónapon keresztül. A két különféle rendszer nyomon követi a páciensek alvását, a mozdulataik lelassulását, illetve az időközönként fellépő izomrángásokat. A kutatók az információk birtokában többet megtudhatnak a betegség lefolyásáról, és arról, hogy lehet megelőzni a kórt.  

Ha egyéb egészségügyi trendekre is kíváncsi, olvassa el cikkünk jövő héten megjelenő második részét is!

Forrás: Tech Republic