Biztonságos-e a virtuális bébiszitter?

Kapcsolódó cikkek

Biztonságos-e a virtuális bébiszitter?

Biztonságos-e a virtuális bébiszitter?

biztonság

2 perc

A Mattel október elején jelentette be, hogy mégsem dobja piacra Aristotle elnevezésű otthoni okoskészülékét, mivel annak használata adatvédelmi aggályokat vet fel.

A cég új vezetősége úgy döntött, nem igazodik teljes mértékben a Mattel új technológiai stratégiájához. Érdekvédelmi szervezetek arra kérték ugyanis a vállalatot, ne hozzák forgalomba mesterséges intelligenciát is felhasználó újításukat, mivel annak használatával a gyermekek (és ezzel a családok) magánéletébe nyerhetnének betekintést.

Kockázatos okosjátékok a fa alatt

A kapcsolódó közleményből kiderül, hogy Sven Gerjets, aki júliusban került a Mattelhez technológiai vezetőként, úgy véli, a lehető leginkább megfelelő ügyfélélményt kell nyújtani a termékkel a fogyasztóknak. Az Aristotle-t a gyerekek védelmében tervezték, a digitális bébicsősz ugyanis képes felkapcsolni az éjjeli fényt vagy például megnyugtatni a babát, ha sír. Ahogy a gyermek fejlődik, úgy fejlődött volna vele együtt a készülék is, példának okáért még a kamaszok leckeírásában is segített volna. 

Mindez azonban adatvédelmi aggályokat vetett fel, másrészt az sem megnyugtató, hogy a szülők esetleg anélkül vásárolhatják meg a terméket, hogy tisztában lennének a fejlesztés mögötti technológiával. Az adatgyűjtéssel kapcsolatban a vállalat azt közölte, hogy magas szintű titkosítással védené az Aristotle révén nyert információkat és a hatályos, gyermek- és adatvédelmi törvényekben foglaltaknak megfelelően nem értékesítené tovább azokat hirdetők részére. Ugyanakkor a gyermek „technológia általi” nevelése pszichológiai és orvosi kérdéseket is felvet, hiszen egy gép nem pótolhatja a szülői nevelést és odafigyelést.

Természetesen a téma további találgatásokra is okot adhat, hiszen lehet, hogy az Aristotle ugyan nem költözik be az otthonokba, de ezen túl is rengeteg a kifejezetten a gyermekeket megcélzó termék és alkalmazás a piacon. Az persze már a szülők saját döntése, hogy mennyire engedik beférkőzni ezeket a család mindennapi életébe. Egészen meglepő fejlesztésekkel is lehet találkozni, az intelligens bölcső például a szülő helyett ringatja a babát, az okospárna pedig úgy nyugtatja meg a csecsemőt, hogy az emberi szívverés hangját utánozza.

A szakértők szerint egyelőre keveset lehet tudni ezen eszközöknek a korai gyermekkori fejlődésre gyakorolt hatásairól, de az biztos, hogy a technológiai fejlődéssel párhuzamosan egyre több adatvédelmi és orvosi kérdés merül majd fel.

Forrás: Washington Post