Gyalogosokra mosolyoghat az önvezető autó

Gyalogosokra mosolyoghat az önvezető autó

Gyalogosokra mosolyoghat az önvezető autó

autó

5 perc

A mai autók egymással is csak ügyetlenül kommunikálnak: néhány lámpa villogásával lehet csak üzeneteket átadni. Ha a jövő autóit robotok vezetik, azoknak sokkal kifinomultabban kell megértetniük magukat a gyalogosokkal és a többi sofőrrel.

Ha gyalogosként valaki át akar kelni az úttesten, és egy autó közeledik felé, mindenekelőtt szemkontaktust keres a sofőrrel: ez egyfajta nonverbális megegyezés kettejük között, hogy a volán mögött ülő nem fogja elütni a zebrán átkelőt. Mi a helyzet viszont akkor, ha a gyalogos nem tud szemkontaktust teremteni a vezetővel, mert az egy robot, aki csak a gépkocsi számítógépében létezik? Az elöl ülő ember közben pedig épp dolgozik, olvas vagy alszik, és nem is tudja irányítani a járművet.

A svéd Semcon erre próbált megoldást találni a mosolygó autóval. Terveik szerint a lökhárítóra szerelt kijelző egy egyszerű, univerzális jelzéssel, egy mosollyal hozná a zebrán átkelők tudtára: szabad az út.

Természetesen erre a mosolyra nem racionális okokból van szükség, hiszen ezeket az intelligens járműveket úgy tervezik, hogy lehetőleg minden esetben észrevegyék a gyalogosokat, és hogy ritkábban forduljanak elő balesetek, mint az emberi sofőrök irányítása mellett. Azonban mégis fontos adalék lehet ahhoz, hogy az önvezető autókat elfogadja a társadalom, hogy biztonságos közlekedési alternatíva képét mutassa.

Érdekes a vállalat azon kísérlete is, amely megalapozta ennek a fejlesztésnek a tesztelését. Ennek során egy jobb oldali kormányos autót láttak el egy bal oldali álkormánnyal, és az ott ülő „sofőr” feltűnően újságot olvasott, míg mellette valaki az „anyósülésről” vezette az autót.

Mikor a zebrához értek, többen ösztönösen a sofőrrel keresték a szemkontaktust, de mikor feltűnt nekik, hogy az újság miatt még az arcát sem látják, többen haragosan beintettek, vagy ijedten szaladni kezdtek. Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy nem feltétlenül lehet ezt az eredményt összemérni a valós önvezető autókra érkező reakcióval, hiszen ha már ilyen modellek is piaci forgalomban lesznek, arról valószínűleg az emberek többsége hallani fog, és nem éri őket meglepetésként hasonló látvány.

Forrás: fastcoexist.com