Milyen károkat okozhat a vízkő a mosógépben?

Kapcsolódó cikkek

Milyen károkat okozhat a vízkő a mosógépben?

Milyen károkat okozhat a vízkő a mosógépben?

Üzleti Hírek

2 perc

Területi eloszlást tekintve nagyon eltérő, hogy hol, mennyire kemény a víz. Egy azonban biztos, ez a probléma minden háztartást egyaránt érint.

Lágyabb víz esetén lassabb ez a folyamat, de olyan helyeken, ahol kemény a víz, rengeteg problémát okoz. Mindamellett, hogy esztétikailag is borzalmas látvány az a fehér, karcoló, csúnya réteg a mosógépek bizonyos részein, mégsem ez okozza a legnagyobb bajt.

Az alkatrészek mechanikai károsodását jellemzően a vízkő okozza. Ennek az állapotnak nem szoktunk örülni, mert a pénztárcánkat egy elég komoly összeggel rövidíti meg egy új masina beszerzése. Összeszedtük neked a legjellemzőbb meghibásodásokat, hogy mikre kell figyelni.

Mosógépdob tengelye és a csapágyak

Alapvetően ezek az alkatrészek szoros együttműködésben dolgoznak. A Pepita.hu oldalán beszerezhető mosógépek esetén ez a “közös munka” még persze kifogástalan, mert nem érte őket víz. A gond ott kezdődik, amikor a vízkő a használat során elkezd lerakódni ezeken az alkatrészeken.

A csapágyak és a tengely mozgása azon alapul, hogy súrlódás nélkül tudjanak forogni. A vízkő pedig pont ezt a szabad mozgást akadályozza meg azzal, hogy egy durva réteget képez az alkatrészek körül. Ezáltal súrlódás alakul ki.

Ennek az eredménye a csapágy meghibásodása, illetve rosszabb esetben a tengely törése. Javítás esetén ez jelentős kiadással jár. 

Vízelvezető szivattyúk és csapok

Nagyon precízen megtervezett útvonalon halad a víz a mosás során. A szivattyú feladata a víz eljuttatása a vezetékből a mosógép belsejébe, majd onnan tovább a szennyvízvezetékbe. A csapok pedig azért felelnek, hogy a programnak megfelelő mennyiség kerüljön a rendszerbe, majd a teljes mennyiség a szennyvízhálózatba.

Meghibásodás esetén a rossz vízelvezetés egyrészt a mosás hatékonyságát rontja, másrészt komoly problémákhoz is vezethet, ami a víz akadályozott áramlása miatt bekövetkezhet. Legrosszabb esetben a fürdőszoba is el fog úszni, és a mosógép is tönkremegy.

Vízszintszabályzó, vízfúvó

Szorosan a vízelvezetés megfelelő biztosításához kapcsolódik ez a két alkatrész is. A vízfúvók felelnek a mosógépben a víz ideális elosztásáért, a vízszintszabályzó feladata pedig a mosási programnak megfelelő vízszint elérése. Szóval az sem mindegy, hogy hova megy a víz, és az sem, hogy mennyi.

Ezek az elemek a meghibásodásuk esetén szintén okozhatják azt, hogy a mosógépből szivárogni fog a víz, ami tudjuk, mivel jár. Úszik a fürdő, ázik a szőnyeg, a maradék szennyes ott marad, és örülhetünk, ha ki tudjuk szedni a ruhákat a gépből.

Abban az esetben, ha ezek eltömődnek a lerakódott vízkő miatt, nem tudják ellátni a számukra kijelölt feladatokat. És jöhet a szerelő…

Nagyon figyelni kell a vízkő elleni harcban ezekre az alkatrészekre, mert elég nagy károkat tud okozni. Vízlágyító szerek használata nélkül bizony ezek a mechanikai alkotórészek súrlódhatnak, eltörhetnek és eltömődhetnek. Óvd a mosógépet a vízkőtől.