Tollasodjon meg okosan a múzeumban

Tollasodjon meg okosan a múzeumban

Tollasodjon meg okosan a múzeumban

szórakozás

3 perc

A New York-i Cooper Hewitt Smithsonian Múzeum látogatói interaktív tollak segítségével tehetik még különlegesebbé a kiállítások és tárlatok megtekintését.

Az elsősorban formatervezéssel foglalkozó technológiai cég, az Ideum ugyanis speciális, NFC-technológiával felszerelt többérintéses (multi-touch) asztalokat és kijelzőket tervezett a múzeum számára, az ezeken található információk az okostollakon keresztül érhetőek el.

A látogatók egyrészt saját maguk is „rajzolhatnak” az asztalokra, illetve nyomon követhetik, hogy mely kiállítási tárgyakat tekintették már meg. A fejlesztő cég összesen négy darab 4K – tehát minimum 3840x2160 képpontos – felbontással rendelkező, 84 hüvelyk képátmérőjű többérintéses asztalt készített el a múzeum számára. Ezeket egészíti ki hat darab kisebb méretű, 55 hüvelykes asztal, illetve a falakon elhelyezett kijelzők.

Ragadós példa: vértezze fel magát okosmatricával! >>A nagyobb asztalok pont ugyanazzal az érintésérzékelő technológiával vannak ellátva, mint amit a legnépszerűbb táblagépekben és okostelefonokban is meg lehet találni. Érdemes hozzátenni, hogy az egyedülálló, többérintéses asztalok ráadásul 10 - a különböző hálózatok vagy hálózati információ-források közötti kapcsolatot biztosító - NFC-átjáróval (gateway) rendelkeznek, ezeken keresztül lehet bejelentkezni az intelligens tollakkal. A látogatók így képet kapnak arról, hogy mely kiállítási tárgyakat nézték meg a tárlaton, de utólag ellenőrizhetik is, hogy milyen útvonalat jártak be, mi maradt ki esetleg.  

A legkorszerűbb technológiák révén az Ideum asztalainál egyébként egyszerre nyolc felhasználó tud bejelentkezni és hozzáférni a kiállításról szóló tudnivalókhoz. A tervek szerint a látogatók az idei év kezdetétől már automatikusan megkapják az interaktív tollakat a múzeumba való belépést követően, amelyeket a távozáskor kell visszaadni. A toll által rögzített adatok természetesen ezután is könnyedén elérhetőek egy egyedülálló internetes oldalon, amelynek elérését minden jegyen fel fogják tüntetni.

Az információkat a portálon keresztül meg lehet osztani másokkal, vagy pedig későbbre eltárolni. A szenzorokat a tollak végébe helyezték el, ezek olvassák le a kiállítási tárgyakon elhelyezett NFC-kódokat. A rögzített adatok azonnal a toll memóriájába kerülnek, így azokhoz később az interaktív asztalokon keresztül is hozzá lehet férni. Az Ideum műszaki igazgatója, Paul Lacey a fejlesztés kapcsán hangsúlyozta: a rendszer minden eleme egyedülálló, ezeknek a technológiáknak a jelentős része ugyanis még nem létezett tavaly nyáron. Az NFC-alapú asztalok kialakításával gyakorlatilag a vállalat igyekezett pár lépéssel megelőzni a piacot.

Forrás: NFC World