A bankok is kulcsszereplői lehetnek az okosvárosoknak

A bankok is kulcsszereplői lehetnek az okosvárosoknak

A bankok is kulcsszereplői lehetnek az okosvárosoknak

pénzügy

2 perc

Annak ellenére, hogy eddig főként az önkormányzatok számítottak az okosváros-projektek élharcosainak, néhány iparági szakértő szerint a jövőben már a privát szektor – egyebek között a banki ágazat – erőforrásaira és adataira is szükségük lesz a további fejlődéshez.

Miközben a Dolgok Internetére (Internet of Things, IoT) épülő technológiák egyre nagyobb mértékben szövik át a világ nagyvárosainak mindennapi működését, ezzel párhuzamosan az az igény is egyre sürgetőbb, hogy az okosvárosok által előállított rendkívüli mennyiségű adatot ki is elemezzék. A Flybits startup vezérigazgatója, Hossein Rahnama szerint ez kétségkívül komoly kihívást jelenthet a helyi önkormányzatok számára, ugyanis komoly erőfeszítéseket kell tenniük az információhalmaz megfelelő kezelésére, valamint arra is, hogy finanszírozni tudják a szükséges technikai fejlesztéseket.  

Okosvárosok: út a képzelettől a megvalósításig

„A helyi önkormányzatok természetéből adódóan – miután lazán összekapcsolt, de rendkívül leterhelt részlegek együtteséről van szó – a végeredmény várhatóan senkit sem fog túlságosan meglepni” – vélekedett a szakértő. „Egy olyan technológia, amely a szigetszerűen elkülönülő részlegeket úgy kapcsolja össze, hogy lehetővé váljon akár csupán a legalapvetőbb okosvárosi szolgáltatások és funkciók kiépítése, jelentős idő- és pénzbefektetést igényel, a szemléletváltásról nem is beszélve” – tette hozzá.

Annak ellenére, hogy például a Cisco és az IBM is erőfeszítéseket tettek azért, hogy a városok arányosan megemeljék az adatfeldolgozó kapacitásukat, a szakértő azt jósolja, hogy az önkormányzatok egész biztosan túl lesznek terhelve, amikor az „adatcunami” teljes erővel becsapódik. Rahnama ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a bankszektornak már most is megvan a kellő infrastruktúrája és az eszközkészlete ahhoz, hogy kezelni tudja a smart city-kből érkező információáradatot. 

Elég valószínű, hogy az intelligens városok hálózata magánvállalati tőkéből fog tovább bővülni, és szerinte a bankok előnyös helyzetben vannak ahhoz, hogy a saját adatfeldolgozási kapacitásaikat és a pénzügyi trendeket kiaknázva aktívan részt vegyenek ebben a folyamatban – például a személyre szabott, intelligens szolgáltatások nyújtásával is.

Rahnama jóslata szerint a hagyományos fióküzleteknek szintén fontos szerepük lehet a városok fejlődése során, ezzel ellentmondva azoknak a véleményeknek, melyek szerint a kisebb helyi fiókok idővel teljesen eltűnnek majd. „A helyi üzleteik bezárása helyett az igazán innovatív pénzintézetek úgy tekintenek majd ezekre a fiókokra, mint lokális információs csomópontokra, melyek jelentős mennyiségű adattal szolgálhatnak egy adott közösségről” – hangsúlyozta a vezérigazgató.

Forrás: ReadWrite