IoT: leáldozhat a guglizás korszaka?

IoT: leáldozhat a guglizás korszaka?

IoT: leáldozhat a guglizás korszaka?

még több IoT

2 perc

A felhasználókról folyamatosan adatot gyűjtő készülékek pontosan tudják majd, mire van a fogyasztónak szüksége, az okosórák megjelenése pedig egy idő után feleslegessé teheti a mobiltelefonokat – olvasható a wtvox.com-on megjelent szakértői véleményben.

Az okostelefonok megjelenése alaposan felborította a személyi számítógépek piacát, hiszen a nagy tudású mobilokkal gyakorlatilag a nap 24 órájában a kezünk ügyében van egy kisméretű számítógép. A Dolgok Internete (Internet of Things – IoT) a számítógépes technológiák újabb forradalmának ígéretét rejti magában. Az egymással kommunikáló készülékek ugyanis folyamatosan gyűjtik az adatokat a felhasználókról; hogy milyen autót vezetnek, hol tartózkodnak, mit ettek a nap folyamán, mennyire aludtak jól és mennyi ideig dolgoztak.

A szakértők optimista jóslatai alapján egy-két év múlva már sokkal több gépek közötti kommunikációra épülő eszköz lesz forgalomban, mint amennyi személyi számítógép, okostelefon és laptop együttvéve. Az előrejelzések egyébként elég széles skálán szóródnak; egyes becslések azt vetítik előre, hogy 2020-ban világszerte több mint 40 milliárd intelligens készülék lesz a piacon, de vannak olyan elemzők, akik ennek a duplájára számítanak. Érdemes tehát feltenni a kérdést, hogy a korszerű technológiák hogyan változtatják majd meg a hétköznapokat?

Meghalt a böngészés, éljen a böngészés

Éveken keresztül lehetett arról hallani, hogy az internetes böngészők korszaka a vége felé közeledik. Mégis folyton azon kapjuk magunkat, hogy a Google oldalán keresünk rá a lakásunkhoz legközelebbi étteremre, hasonlítjuk össze a különféle sífelszereléseket vagy gyűjtünk információkat egy újonnan alakult cégről. A Dolgok Internetének térnyerése viszont megszüntetheti a webes böngészők egyeduralmát.

Ideje kiszabadítani az IoT-t a laboratóriumokból >>Minden újabb intelligens készülék, amelyet megvásárolunk, egyre több és több adatot gyűjt a szokásainkról, igényeinkről és a preferenciáinkról. Ha ezeket az információkat egy helyre csoportosítjuk, akkor ezzel létrejön a saját virtuális profilunk. Ez a program pedig jó eséllyel tudni fogja, hogy mire van szükségünk.

A virtuális profil tehát elképzelhető, hogy a nem is olyan távoli jövőben a felhasználókat megelőzve elvégzi a szükséges kutatómunkát az interneten. Beszámol a találatokról, mielőtt erre külön kérni kellene, már akkor lekapcsolja a fűtést, mielőtt egyáltalán észrevennénk, hogy melegünk van, vagy éppen megrendeli az utánpótlást, ha érzékeli, hogy kifogyóban van a hűtőben a tej. A világhálón való böngészés tehát ilyen értelemben nem szűnik meg teljesen, csupán átkerül a színfalak mögé.