Itt az első számú „fegyver” kalóztámadások ellen

Itt az első számú „fegyver” kalóztámadások ellen

Itt az első számú „fegyver” kalóztámadások ellen

logisztika

2 perc

A Globalstar GPS-alapú nyomkövető készüléke nem csupán riasztja a hatóságokat, hogyha egy halász bajba került, de a hajók pontos helyzetéről is valós idejű információt ad.

A Globalstar főleg műholdas technológiák és vészjelző rendszerek fejlesztésével foglalkozik, a vállalat az ecuadori halászoknak nyújthat életmentő segítséget legújabb termékével. A GPS-alapú nyomkövető kalóztámadások esetén, de akár viszontagságos időjárási körülmények között is hasznosnak bizonyulhat, hiszen a helymeghatározás és a vészhívások lebonyolításának új korszakát nyitja meg.   

A SmartOne névre keresztelt készülék rendkívül megbízható és az általános kommunikációs platform mellett vészhívó funkcióval is rendelkezik. A nyomkövetőn található pánikgomb megnyomásával valós időben lehet riasztani a vízi mentőket és a halászflotta többi tagját, így például a kalóztámadások során elszenvedett veszteségek is minimálisra csökkenthetőek. A berendezés nem csak segélykérő üzenetet küld a központnak, de a halászhajó pontos koordinátáit is. A beépített érzékelőknek köszönhetően a vízi járművek helyzetét a támadás után is folyamatosan nyomon lehet követni.

Olvasson még többet érdekes fejlesztésekről! M2M-mel a Balaton körül >>A kiszámíthatatlan időjárás és a kalózok orvtámadásai miatt napjainkban a halászat számít a világ egyik legveszélyesebb foglalkozásának, számtalan emberéletet követelve évről évre. A helyzet Ecuadorban sem éppen rózsás; a helyi kormány adatai szerint 2012-ben például 184 esetben támadtak halászokra a kalózok, és pusztán a tavalyi évben 370 új hajómotort kellett beszereznie a kabinetnek a lopottak cseréjére. A kalózok többnyire hagyják a halászhajókat sodródni az áramlatokkal, miután leszerelték a motorokat, tavaly január és április között például heten tűntek el nyomtalanul a tengeren.

A gyakori támadások miatt emellett egyre kevesebb helybéli adja hajózásra vagy halászatra a fejét, a nyomkövetők beszerzése azonban biztonságérzetet adhat a számukra. Emellett a hatóságokat is megnyugvással töltheti majd el, hogy egy monitoron keresztül folyamatosan nyomon követhetik a több száz járműből álló halászflotta valamennyi hajóját. A Globalstar kísérleti jellegű programjában eddig 4 ezer hajót szereltek fel az intelligens nyomkövetőkkel.

A halászok ráadásul egy igen fejlett szoftver platformhoz is jelszóval védett hozzáférést kapnak, a rendszerbe okostelefonon vagy táblagépen keresztül lehet belépni. A halászok így naprakész információkhoz juthatnak hajójukról, felmérhetik a legjobb halászterületeket és a tengeren is kapcsolatot tarthatnak a szeretteikkel.

A beruházás várható költségeit nem hozták nyilvánosságra, de az ecuadori kormány várakozásai szerint a projekt jelentősen csökkenheti a kalóztámadások okozta anyagi károkat. Ennél még fontosabb szempont, hogy az érzékelők a halászok biztonságát is garantálják és vészhelyzetben a lehető leggyorsabb segítséget teszik lehetővé. A tervek szerint a nyomkövetőket a jövőben a rendkívül gazdag ökoszisztémával rendelkező Galapagos szigetek környékén is alkalmazzák, hogy megakadályozzák a túlhalászást és óvják a védett területeket.

Forrás: M2M Now