Intelligens szenzorok a hulladékkezelésben

Intelligens szenzorok a hulladékkezelésben

Intelligens szenzorok a hulladékkezelésben

közszolgáltatás

3 perc

A világ néhány országában – így például Indiában és Libanonban – „szemétfronton” már valódi válság van kibontakozóban, ami számtalan közegészségügyi problémához, illetve súlyos környezetszennyezéshez vezetett.

Az egyre nagyobb mennyiségű hulladék világszerte komoly problémát jelent. Az Annenberg Alapítvány adatai szerint egyetlen nap alatt kizárólag az Egyesült Államokban körülbelül 230 millió tonnányi hulladék keletkezik. Ez mintegy 2 kilónyi szemetet jelent egy főre vetítve, ennek pedig kevesebb, mint a negyedét hasznosítják újra. A fennmaradó részt többnyire elégetik vagy pedig szemétlerakókban helyezik el.

A korszerű technológia is fontos segítség lehet abban, hogy gyökeres változás következzen be. Több másik iparághoz hasonlóan, a szakemberek a hulladékkezelési megoldások nagy részét is igyekeznek digitálissá és hatékonnyá tenni, köszönhetően a mindenütt jelen lévő Dolgok Internetének és a Machine-to-Machine (gépek közötti) megoldásoknak.

M2M a gyakorlatban

Okosvárosok: út a képzelettől a megvalósításig

A barcelonai székhelyű, smart city megoldásokat tervező Urbiotica például hulladékkezelő szenzorokat helyezett el több konténeren is a katalán fővárosban, valamint Figueresben, Mallorcán, Guadalajarában, az izraeli Ashdodban, és hamarosan teszteli az érzékelőket Franciaországban, Macedóniában, Argentínában, Chilében és Brazíliában is.

A vállalat lényegében valamennyi konténer fedelét ellátta egy vezeték nélküli, önálló M2M-szenzorral. Az érzékelők ultrahangos technológia segítségével folyamatosan figyelemmel kísérik, hogy mennyire van tele a tároló, majd az összegyűjtött információkat továbbítják a gyártó szoftveres felületére. A platform ezt követően feldolgozza az adatokat, majd elküldi egy harmadik fél által kialakított alkalmazásnak, amely megtervezi a kukásautók számára a legideálisabb útvonalat.

Az Urbiotica marketing- és kommunikációs vezetője, Tania Jose úgy véli, hogy a nyilvánvaló anyagi haszon mellett számos egyéb előnnyel is jár, ha a településeken több ponton is beüzemelik a szenzorokat. Ha megtervezik az optimális útvonalat a teherautók számára, az csökkenti a forgalmat az utakon, arról nem beszélve, hogy a levegőbe is sokkal kevesebb szennyező anyag kerül. A megoldás a remények szerint több mint 4 milliárd dollár megtakarítást hozhat a következő 10 év során a katalán fővárosban.

Hollandiában a Rova hulladékkezelő rendszer hasonló célokkal jött létre, a megoldás rákapcsolja a konténereket az internetre, és adatokat gyűjt arról, hogy mennyire vannak tele a szemetesek, illetve milyen sűrűn használják a tárolókat. A cég ezt követően elemzi a több ezer információmorzsát, amelyek a különféle szenzorok, a GPS-, az RFID-technológiával felszerelt jeladók és okoseszközök révén érkeznek be. A cég szerint a digitális adatok kiszűrik a hulladékkezelésen belül a kevésbé hatékony folyamatokat, így ötödével mérsékelhetik a működési költségeket. 

Természetesen a szemét mennyiségén nem tud változtatni a technológia, csak abban segíthet, hogy az a lehető legmegfelelőbb módon jusson el jó esetben az újrahasznosító telepekre, rosszabb esetben pedig a szemétdombokra. Ahhoz, hogy tényleges változás álljon be, és a lakosság megkímélje magát a hulladék miatti egészségügyi kockázatoktól, a fogyasztási szokásokon is mielőbb változtatni kellene.

Forrás: Cisco Newsroom