Így lehet kitörési pont az innováció

Kapcsolódó cikkek

Így lehet kitörési pont az innováció

Így lehet kitörési pont az innováció

közszolgáltatás

1 perc

Innovációs és kutatás-fejlesztési percek a Trend FM-en! Magyarország Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Stratégiája célul tűzte ki, hogy a K+F ráfordítás 2030-ra érje el a GDP 3%-át.

Az NKFI Alap 2025-ös Programstratégiájának pedig elsődleges célja, hogy hozzájáruljon a Neumann János Program fő céljához, azaz Magyarország 2030-ra a világ legjobb huszonöt, 2040-re pedig a világ legjobb tíz innovátor országa közé kerüljön. Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkárt, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatóját kérdeztük a részletekről.

A versenyképesség elsődleges faktora, hogy az innováció és kutatás terén hol tart egy térség. Az európai országok GDP-arányosan 2,3 százalékot fordítanak átlagosan kutatás-fejlesztésre. Emellett a kockázati tőkével való ellátottság is jelzi a lemaradást, hiszen a kockázati tőke mindössze 5%-a köthető Európához, az Egyesült Államokban 52%, Kínában 40% ez az arány. 

Ha Magyarországot nézzük, akkor körülbelül 10 évvel ezelőtt nominálisan csaknem 300 milliárd forintot fordítottunk kutatás-fejlesztésre. A 2023-as adatok szerint ez az összeg 1042 milliárd forint, tehát nominálisan háromszoros növekedés látható. Ugyanakkor GDP-arányosan 1,4% magasságában van a ráfordításunk, amit növelni szeretnénk – foglalta össze Bódis László. A műsorvezető M. Szűcs Péter.