Hol tart az okostechnológia?

Hol tart az okostechnológia?

Hol tart az okostechnológia?

közszolgáltatás

2 perc

Habár egyre több helyen téma, valójában a mai napig nem lehet tudni, mennyire „okos” a világ, amelyben élünk. Az új eszközök és alkalmazások megjelenésével egyre több intelligens otthon és munkahely létezését feltételezzük – vajon mennyire áll ez közel a valósághoz?

Tény, hogy egyre több az úgynevezett intelligens épület, legyen szó lakóingatlanokról vagy ipari épületekről, közterületen vagy üzleti negyedben található létesítményekről. Sean Weir, az Arqiva gépek közötti kommunikáció (Machine-to-machine, M2M) témában illetékes igazgatója szerint azonban a végső cél eléréséhez sok infrastrukturális változásra van még szükség.

Ismeretlen technológia

A vállalat által végzett felmérés is azt támasztotta alá, hogy a fogyasztókból hiányoznak az ismeretek a brit okosváros-kezdeményezésekkel kapcsolatban. A városlakók közel fele (48%) véli úgy, hogy még legalább öt évre van szükség az intelligens települések kialakításához, nagy részük (98%) pedig nem is tudott róla, hogy egyáltalán zajlik-e a lakóhelye környékén bármiféle intelligens beruházás. 23% pedig még azzal sincs tisztában, milyen előnyökkel jár mindez.

4 lépés az okos város felé

Ahhoz tehát, hogy az elképzelés valósággá válhasson, először is meg kell győzni a fogyasztókat annak előnyeiről, konkrétan arról, hogy az egymáshoz csatlakoztatott alkalmazások és készülékek információi hatékonyabb döntéshozatali folyamatot és szolgáltatásokat eredményezhetnek.

Eszközhullám

Az eszközök darabszáma sem elhanyagolható, a szakértők abban mindenképpen egyetértenek, hogy a következő években okoseszközök tömege árasztja majd el a piacot. A Gartner 2020-ig mintegy 25 milliárd ilyen szerkezettel számol, a Cisco szerint a darabszám akár az 50 milliárdot is elérheti. Bármelyik jóslat válik valóra, az biztos, hogy ezek a berendezések – füstjelzők, kenyérpirítók, ajtók – folyamatosan adatokat gyűjtenek majd a felhasználói szokásokról, illetve saját helyzetükről és állapotukról. Mindez azonban mit sem ér az így nyert információk megfelelő értelmezése és azok alapján a szükséges intézkedések megtétele nélkül.

Némi előrelépés már mutatkozik: habár a lakosság számára az „okos” technológia fogalmát nagyrészt kimerítik az intelligens hűtőszekrények és tévéberendezések, valójában a kevésbé előtérben lévő területeken – például a biztonságtechnikában – nagyon is zajlanak a változások. 

Okoselem riaszthatja, ha tűz ütött ki a lakásban

Több európai biztosítótársaság is szenzorok segítségével kíséri figyelemmel az ügyfelei otthonában található füstjelzők állapotát, így azonnal látható, ha elemcserére van szükség. Ezzel pedig mindenki nyer, hiszen biztosítói oldalról alacsonyabb a kockázat, az ügyfeleknek pedig nem kell ezzel foglalkozniuk és még a biztosítási díjuk is csökkenhet.

További jó hír, hogy a technológiai háttér is egyre fejlődik: míg korábban a kapcsolódó költségek és energiafelhasználás miatt az ilyen eszközök használata sok esetben korlátozott volt, egyre több az olyan kezdeményezés és cégek közötti együttműködés, amelynek köszönhetően már szélesebb körben is elérhetők az ilyen megoldások.

Forrás: M2MNow